Menu

Těžké ho zabít: vícevrstvý botnet

20.11.2015 17:43 | Karel Kovar + Přidat komentář
Těžké ho zabít: vícevrstvý botnet

Těžké ho zabít: vícevrstvý botnet | foto: CHIP

Nedávno narazili experti na neuvěřitelně odolný botnet, rozšířený na všech hlavních operačních systémech, kterého není snadné se zbavit.

Snad jen ti nejstarší pamětníci a milovníci akčních scén si vzpomenou na film se Stevenem Segalem, kde takřka neporazitelný hlavní hrdina takřka na každém kroku odolává smrtícím útokům. Podobné pocity museli zažívat bezpečnostní experti ze společnosti Akamai, kteří zkoumali získaný vzorek (dropper) nově objeveného malwaru, označovaného jako Torte Botnet.

Takřka neuvěřitelná je šířka jeho záběru – dokáže infikovat téměř všechny hlavní operační systémy: Linux, Windows, OS X Unix, SunOS a mimo jiné i některé varianty BSD. Infikované systémy obsahovaly malware pracující v několika vrstvách – některé například vytvářely spam šířící malware, další obsahovaly URL na infikované weby odkud bylo možné stáhnout další komponenty malwaru. O životaschopnosti tohoto botnetu svědčí i fakt, že se expertům pomocí skriptu podařilo zjistit, že ze 78 000 infikovaných zařízení je na 56 281 stále malware aktivní!

Další podrobnosti najdete na webu http://www.net-security.org/secworld.php?id=19064.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení