Menu

Tip: nedostatečný hardware pro Windows 11? Povolte v UEFI vlastní řešení TPM od výrobce

08.07.2022 12:00 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Tip: nedostatečný hardware pro Windows 11? Povolte v UEFI vlastní řešení TPM od výrobce

Tip: nedostatečný hardware pro Windows 11? Povolte v UEFI vlastní řešení TPM od výrobce | foto: Fidel Fernando/Unsplash

Pokud vám program pro ověření kompatibility vašeho počítače se systémem Windows 11 WhyNotWin11 oznámí, že TPM chybí nebo je deaktivován, vůbec to ještě neznamená, že na počítač nelze systém Windows 11 nainstalovat.

Je to proto, že AMD i Intel tuto funkci již delší dobu do mnoha modelů svých procesorů integrují. Příslušné funkce – fTPM u AMD a PTT u Intelu – však nejsou na všech základních deskách ve výchozím nastavení aktivovány. Pro jistotu tedy otevřete nastavení UEFI a podívejte se, zda je funkce aktivní.

uefi

| Zdroj: Asus UEFI BIOS

Chcete-li to provést, restartujte počítač a při zobrazení spouštěcího loga stiskněte klávesu, kterou se dostanete do nastavení UEFI. U většiny výrobců základních desek toho dosáhnete pomocí klávesy [F2] nebo [Del]. Pokud ne, prostudujte si příručku k základní desce, nebo použijte internetový vyhledávač. V nabídce UEFI vyhledejte tzv. podrobnější nastavení („advanced settings“) nebo nastavení procesoru („CPU settings“), zapněte podporu TPM, uložte změnu a počítač restartujte.

Například v případě základní desky Asus s AMI-UEFI klikněte na „Advanced | CPU Configuration | PCH-FW Configuration“ v „Advanced Mode“ a dostanete se k nastavení „Intel Platform Trust Technology“, které nastavte na „Enabled“. Uložte změny, spusťte počítač a znovu spusťte WhyNotWin11. Nyní by měl být problém s čipem TPM vyřešen.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení