Bohatší než Netflix: tato stránka nabízí 55 tisíc filmů z VHS zdarma
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Nenechte se zaskočit jídelním lístkem: při zahraničních cestách pomůže šikovná aplikace | foto: Amanda Vick/Unsplash
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých cestách za hranice všedních dnů a možná zrovna nemáte chuť a náladu experimentovat. Prostě se chcete jen najíst. Pokud si zrovna nejste jisti výběrem, mobilní telefon pomůže.
Ať už na dovolené nebo ve francouzské restauraci za rohem: některé jídelní lístky jsou psány pouze v originálním jazyce a nenabízejí adekvátní překlad do češtiny. Pokud netušíte, co se skrývá za názvy jídel, musíte požádat o radu personál.
Věděli jste ale, že si můžete moci trikem s vaším chytrým telefonem? Zde je jednoduchý způsob, kterým si přeložíte celý jídelní lístek, aniž byste museli googlovat každé jídlo zvlášť. Následně si můžete neomylně vybrat ten správný pokrm.
K rychlým překladům v zařízeních se systémem Android potřebujete bezplatný nástroj Google Lens a Google Translator, který je v mnoha zařízeních již předinstalován.
Stačí klepnout na ikonu fotoaparátu (obvykle v pravém dolním rohu) a podržet smartphone nad jídelníčkem. Zobrazený jazyk se rozpozná automaticky, případně jej můžete nastavit ručně.
Překladač Google pak v reálném čase zobrazí český význam pokrmů - to je praktické zejména v případě, že pod názvem pokrmu byl uveden malý popis ingrediencí. Funguje to překvapivě dobře i při použití různých písem v nabídce.
Tip: Pokud nechcete na dovolené vyčerpat objem dat, můžete si požadované jazyky stáhnout předem a nechat si pak texty překládat offline. Takto to funguje i na odlehlých místech bez signálu.
Původní dvojjazyčné menu zachycené v Google Lens. | Zdroj: Google Lens
A úspěšný překlad. | Zdroj: Google Lens
Pokud by čeština byla mezi podporovanými jazyky, nepotřebovali bychom v iPhonu k překladu ani žádnou samostatnou aplikaci. Například Němcům nebo Italům stačí v iPhonu otevřít předinstalovanou aplikaci fotoaparát a podržet telefon nad menu. Čeští uživatelé ale musí na český překlad použít i na Applu stejnou Google aplikaci jako v případě Android telefonu.
Automatický překlad zpravidla funguje s aplikací fotoaparátu docela dobře, ale s ručně psanými nabídkami funkce někdy selhávají. Pokud text není rozpoznán správně, zkuste jej jednoduše napsat ručně do aplikace překladače.
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Chytrý telefon se systémem Android na přání uživatele automaticky ukládá jím pořízené…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…
Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…