Menu

"Nyní lze hardware bezpečně odebrat": nejde při odpojování USB disku o zbytečný krok?

13.09.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
"Nyní lze hardware bezpečně odebrat": nejde při odpojování USB disku o zbytečný krok?

"Nyní lze hardware bezpečně odebrat": nejde při odpojování USB disku o zbytečný krok? | foto: Brina Blum/Unsplash

Pokud chceme z počítače odpojit USB flash disk nebo jiné připojené paměťové zařízení, je nutné jej nejprve softwarově odpojit prostřednictvím Hlavního panelu Windows. Alespoň takové bylo vždy doporučení, aby nedošlo ke ztrátě dat. Je to ale v dnešní době vůbec nutné?

Možná máte i vy ve svém podvědomí pevně zakotveno, že před vytažením USB flash disku je nutné jej prostřednictvím odpovídající ikony softwarově odpojit v oznamovací oblasti vpravo na Hlavním panelu (Systray): "Bezpečně odebrat hardware a vysunout médium". A pamatujete si, že pokud byste tak neučinili a jednoduše disk vytáhli z USB zdířky, může dojít k poškození nebo dokonce ztrátě dat.

Operační systémy Windows by ale dnes měly být už natolik vyspělé, že by mělo být možné USB disk bez problému vyjmout bez jeho předchozího "bezpečného odebrání" v systému. Je toto opatření vůbec nutné a co se stane, pokud softwarový krok odpojení vynecháte?

Do budoucna bez "bezpečného odebrání": aktualizace Windows to umožní

Krok bezpečného odebrání USB disku zaručí, že data, která se ještě mohou v danou chvíli přenášet, se uloží. Mnoho uživatelů ale tento krok ignoruje a jednoduše flash disk vytáhne. Doposud se nic nestalo, tak proč ztrácet čas otravným klikáním v prostředí Windows a řešit situace, kdy systém například ohlásí "Disk nelze bezpečně odebrat".

Vývojáři Windows už na tomto problému pracovali dříve a řešení zapracovali do říjnové aktualizace 2018. Pomocí nové výchozí funkce "Rychlého odebrání" lze externí hardware kdykoliv odpojit, aniž byste předtím museli klikat na položku "Bezpečně odebrat hardware". Tento režim je v zařízení nastaven automaticky.

Toto řešení je poměrně pohodlné, protože se přizpůsobuje uživatelskému chování většiny lidí, ale přesto má rozhodující nevýhodu: toto nastavení sice ukládá data za všech okolností, ale zpomaluje jejich přenos, protože se už neukládají do mezipaměti. Navzdory tomuto nastavení je ale dobré před vyjmutím USB disku nebo paměťové karty vždy počkat, dokud nebude dokončen přenos dat.

Rychlejší běh nebo rychlé odebrání: co je lepší?

discsettings

V nastavení Správy disku si můžete zvolit, v jakém režimu budete odpojovat externí paměťová úložiště. | Zdroj: Windows 10/Správa disků

Pokud máte tendenci na funkci bezpečného odebrání USB disku před jeho vysunutím zapomínat, můžete jednoduše zachovat výchozí nastavení a disk jednoduše vyjmout bez předchozí přípravné fáze.

Pokud je ale pro vás důležitější vyšší rychlost přenosu dat, můžete v nastavení aktivovat funkci "Lepší výkon". Je to vcelku jednoduché:

1. Klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a zvolte položku "Správa disků".

2. Vyberte svazek, pro který chcete funkci použít a klikněte na něj pravým tlačítkem myši.

3. Klikněte na "Vlastnosti" a zvlote kartu "Hardware".

4. Označte kliknutím disk, pro který chcete funkci nastavit a klikněte na "Vlastnosti".

5. Zvolte kartu "Zásady". Zde můžete zaškrtnutím položky "Povolit ukládání do mezipaměti na disku" aktivovat vylepšení výkonu.

Po restartu Windows je nastavení aktivní. Nyní je ale potřeba pamatovat na to, že před vlastním vyjmutím externího USB disku z počítače je nutné jej softwarově "Bezpečně odebrat".

Zdroj: Windows 10 21H2/Správa disků

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Disk se při odpojení napájení vždy zaparkuje.

  Reagovat na komentář

  Odebrat médium

  Třeba Linux tuto funkci vůbec nemá a nikterak jej to nezatěžuje a disky data neztrácejí. Naopak u Windows se mi několikrát stalo, že se potom externí disk jevil jako prázdný a teprve po jeho opravě systémem se data obnovila. Takže ve Windows to zatím jednoznačně doporučuji.

  Reagovat na komentář

  Reakce na FlashCV: Tak tohle už funguje hodně dlouho tahle volba byla snad už ve w95, nikdy jsem nepoužíval bezpečné odebrání a nikdy se mi tímto způsobem neztratila data ani nezničil flashdisk.

  Reagovat na komentář

  Zajimavost rok nebo dva roky stara

  Nechapu,ze se to tu resi az ted. Tohle je vec rok, nebo dva roky stara (uz nevim presne),ze se to da nastavit tak nebo tak. Ja kazdopadnopadne mam nastaveno rychlejsi komunikaci a manualne odpojit na vsem. Take si clovek musi uvedomit,jestli jeho zazemi (pracoviste) ma stabilni dodavku el. To pak muze byt pomalejsi komunikace bez nutnosti klikani na odpojit uzitecna u PC bez zalozni energie v pripade necekaneho vypadku proudu.

  Reagovat na komentář

  Externí HDD

  Reakce na Miroslav Fiala: Všechny HDD se automaticky zaparkují při odpojení napájení. Ty, které mají Free Fall Sensor, navíc při běhu v případě pádu či otřesů odstaví hlavičky do bezpečné zóny.

  Reagovat na komentář

  Nejde jen o data

  Tak ono nejde jen o flash disk, který není potřeba parkovat, ale co o externí disk? Ten se při bezpečném odpojení i zaparkuje a v případě manipulace se nepoškodí. Zkuste ho jen tak „vytrhnout“ z kabelu a nechat zastavit a pak s ním hoďte do batohu… a malér je na světě…

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení