Menu
CHIP Speedtest

Obnovení zablokovaného přístupu k disku

12.03.2016 11:04 | Pavel Trousil
Obnovení zablokovaného  přístupu k disku

Pokud váš počítač hlásí chyby I/O (input/output) při pokusu o čtení nebo zápis na diskovou jednotku, nemáte u tohoto disku přístup k souborům na něm uloženým. Máme pro vás řešení.

Pokuste se tento problém vyřešit běžnými nástroji operačního systému Windows. Otevřete Průzkumníka tohoto systému, klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu disku, se kterým jsou problémy, a z nabídky vyberte »Vlastnosti«. V otevřeném okně klikněte na záložku »Nástroje«, kde je i část »Kontrola chyb«. Pomocí tlačítka »Zkontrolovat« proveďte kontrolu disku, při které dochází k automatické obnově poškozených souborů, hledání vadných sektorů a podobně. Jakmile je kontrola kompletní, pokuste se znovu i o přístup na opravený disk.
Jestliže se oprava tímto způsobem nedaří, otevřete příkazový řádek jako správce systému. Uděláte to tak, že do vyhledávacího okna v nabídce Start systému Windows 7 napíšete příkaz »cmd«. Na výsledek hledání, kterým bude program »cmd.exe«, klikněte pravým tlačítkem a z nabídky vyberte příkaz »Spustit jako správce«. Otevře se okno s příkazovým řádkem, do kterého zadejte příkaz »chkdsk X: /f /r«, kde »X« je označení diskové mechaniky, se kterou jsou problémy a která má být zkontrolována. Potvrďte pomocí [Enter] a čekejte na výsledek. Následně znovu vyzkoušejte přístup k disku.

chkdsk-nahled
V případě, že k disku stále není možné přistupovat ani ho například není možné zkontrolovat, vyzkoušejte ještě výměnu datového kabelu (SATA), který vede od základní desky k disku, vyzkoušejte jiný napájecí kabel a aktualizujte ovladač řadiče základní desky.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení