Menu

Podceňované klávesové zkratky urychlí práci s Windows: uplatní se každý den

17.02.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Podceňované klávesové zkratky urychlí práci s Windows: uplatní se každý den

Podceňované klávesové zkratky urychlí práci s Windows: uplatní se každý den | foto: Markus Spiske/Unsplash

Zvlášť při práci ve sdílených kancelářích je dobré myslet na to, že svá data a své zařízení je dobré si co nejlépe chránit. To mimo jiné znamená, že k počítači by neměl mít přístup nikdo jiný, než pouze vy.

Pokud pracujete v domácí kanceláři, není příliš pravděpodobné, že by někdo jen tak přišel k vašemu počítači a ukradl citlivá firemní data. V kancelářských budovách je to často jinak, a to zejména ve větších firmách, kde už se ne všichni osobně znají. Proto je na takových pracovištích zabezpečení zařízení mnohem důležitější.

K celé řadě dobrých bezpečnostních opatření patří i jednoduché pravidlo uzamknout si počítač pokaždé, když od něj odcházíte. A to i v případech, kdy se vzdalujete jen na krátkou chvíli třeba na toaletu, pro kávu nebo rychlou poradu. Obvykle se musíte proklikávat pomalou nabídkou Start ve Windows, což v desítkách funguje postupem: Start > Symbol účtu > Uzamknout.

Občas pomalejší animace uživatelského rozhraní Windows ale způsobují, že i takto jednoduché úkony jsou často nervující. Pak se není co divit, že spousta uživatelů to nechá být a počítač prostě nezamyká.

Přitom ale jde obrazovku velmi snadno a rychle uzamknout jednoduchou klávesovou kombinací:

[Windows]+[L]

Pro lepší zapamatování, písmeno L odkazuje na anglický termín "lock". Použitím kombinace dvou kláves tak okamžitě a bez zbytečné prodlevy přecházíte do režimu uzamčených Windows.

Klávesové kombinace pro vypnutí počítače

lock

Hezké uživatelské rozhraní je často za cenu pomalých animací. V takových případech je vhodné použít ovládání pomocí klávesových zkratek. | Zdroj: Windows 10

Podobné to je i s vypínáním počítače. V případě notebooku je to jednodušší, tam lze podle nastavení Windows sklopením displeje zařízení uspat nebo hibernovat. Někteří uživatelé uspávají své PC také z klávesnice, kde je k tomu vyhrazena klávesa se symbolem měsíce. Standardní postup je každopádně opět přes tlačítko Start > Symbol vypnutí > Volba režimu vypnutí.

Pokud byste nechtěli sahat po myši, můžete počítač jednoduše vypnout i z klávesnice. Stačí následující postup:

– [Windows]+[D], tato kombinace vyčistí pracovní plochu a všechna otevřená okna minimalizuje na lištu Hlavního panelu; i zde platí mnemotechnická pomůcka, písmeno "D" jako desktop;

– [Alt]+[F4], toto je léta známá klávesová zkratka, používaná pro zavření aktivní aplikace; v režimu prázdné pracovní plochy zobrazí okno »Vypnout Windows«;

– [Enter]; tím potvrdíte zvolenou činnost, kterou chcete s počítačem udělat. Ve výchozím nastavení je to »Vypnout«. Jinak si můžete ještě vybrat z možností Přepnout uživatele, Odhlásit se, Režim spánku, Restartovat.

Je to sice stejný počet kroků, jako v případě vypínání myší přes Start. Nicméně alespoň nemusíte čekat na někdy pomalou reakci Windows při rozbalování nabídky Start a přehmatávat z klávesnice na myš.

shutdown

Po chvíli používání klávesových zkratek získáte grif. V dialogovém okně pro vypnutí Windows lze ještě zvolit i jiné možnosti. | Zdroj: Windows 10

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Ok

  Výborný článok stručný výstižný, používam kl. skraty čo poznám, W+L som nepoznal a určite sa zíde ešte by som pridal F2prepísat

  PS. V komentároch píše že zbytočný ale berte do úvahy aj samoukov W (+59 rokov)
  Dakujem

  Reagovat na komentář

  Výsměch

  :D Čekal bych lepší článek od redakce Chipu. Postavit článek s takovým pompézním nadpisem na 3 zkratkách a jedné klávese, to chce odvahu. Na jakémkoliv diskuzním fóru najdu mnohem fundovanější tipy a triky a celý seznam zkratek. Pan redaktor by si mohl dát aspoň tuto práci, když už nic.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení