Tip: změna velikosti obrázku na dvě kliknutí
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Také máte někdy pocit, že více matoucí už to ani být nemůže? Co vlastně znamenají symboly na SD kartě? | foto: Samsung Memory/Unsplash
SD karty denně používá řada z nás ve spoustě zařízení pro rozšíření paměťové kapacity. Přemýšleli jste ale někdy nad významem velkého množství symbolů, kterými jsou označeny? Při nákupu nové karty můžeme být zaskočeni, proto se vše pokusíme vysvětlit.
SD karty běžně najdete je v chytrých telefonech, fotoaparátech i kapesních herních konzolích. Při nákupu nové karty se většina uživatelů řídí kromě kapacity a ceny pouze velikostí SD karty. Pravidlem je, že v mobilních telefonech se používají téměř výhradně microSD karty a v digitálních fotoaparátech pro změnu spíše větší paměťové karty.
Jen málo uživatelů ale věnuje při nákupu pozornost symbolům vytištěným na samotných paměťových kartičkách. Ty však prozrazují hodně o jejich schopnostech. Vysvětlíme vám, co různé značky znamenají a jaké vlastnosti se za nimi skrývají.
Pro karty SD existují různé rychlostní třídy, foto: SD asociace
Maximální teoretická kapacita paměťových SD karet dosahuje ohromujících 128 terabajtů. V praxi ale běžně koupíte maximálně karty s kapacitou jednoho až dvou terabajtů. Abyste mohli odhadnout velikost karty na první pohled, téměř na všech SD kartách jsou zobrazeny určité symboly.
Ale pozor:
SD-XC a SD-UC karty jsou podporovány pouze od Windows 7 nebo Mac OS X 10.6.5 výše. Prostřednictvím malého triku ale můžete tyto karty provozovat i na starších systémech.
Stačí naformátovat kartu na starší souborový formát FAT32. Jedinou nevýhodou je, že maximální velikost jednotlivých souborů bude v takovém případě omezena na čtyři gigabajty.
Na SD kartách je často současně uvedeno několik symbolů, které si dokonce někdy i protiřečí, foto: Sandisk / Pozadí vytvořené pomocí Midjourney
Parametrem, který mnoho uživatelů při nákupu nové SD karty podceňuje, je přenosová rychlost. Pozornost byste měli také věnovat rozdílu mezi rychlostí čtení a zápisu. Velký údaj "MB/s" na kartě naznačuje maximální rychlost čtení.
Hledáte-li ideální kartu do fotoaparátu, musíte zvolit typ, jehož rychlost zápisu je dostatečně vysoká pro rozlišení vašeho fotoaparátu. V takovém případě je nejlepší věnovat pozornost velkému V v kombinaci s číslem před ním.
V
je zkratka pro Video Speed Class (rychlostní třída videa) a uvedené číslo označuje minimální rychlost zápisu v megabajtech za sekundu.
V30 podporuje HD rozlišení
V60 nebo více se používá pro 4K
V90 podporuje dokonce formáty 8K
Srovnání ukazuje rychlostní třídy, foto: SD asociace
Dalším parametrem označeným na paměťové kartě, je Speed Class, tedy rychlostní třída. Tu označují symboly C a U. Vedle písmena je uvedeno číslo, které označuje minimální rychlost zápisu. Totéž platí pro písmeno U, ale v tomto případě musíte hodnotu vynásobit deseti:
V současnosti se stále na SD kartách objevují oba symboly, ale označení C je zastaralé a v budoucnu jej zcela nahradí písmeno U.
Posledním symbolem označujícím rychlost je UHS, neboli Ultra High Speed. Tato hodnota značí maximální rychlost zápisu a je zapsána římskými číslicemi a rozdělena takto:
Nesmíme zapomenout ani na prémiovou třídu EX, která značí, že paměťová karta dosahuje díky podpoře sběrnice PCIe přenosových rychlostí až jednoho terabajtu za sekundu.
Na microSD kartách často najdete označení A1 nebo A2, foto: Sandisk / Pozadí vytvořené pomocí Midjourney
Vzácněji se na SD kartách nacházejí i další symboly. Například na microSD kartách najdete znak A1 a A2, který znamená Application Performance Class. Tato kategorizace se používá pro označení výkonu v kombinaci se zařízeními využívajícími systém Android. Karty typu A1 jsou méně výkonné než karty typu A2.
Odpovídající hodnoty bývají často vyjádřeny v množství vstupně-výstupních operací za sekundu (IOPS), které karta dokáže zpracovat, například:
A1:
A2:
Na většině SD karet bývá současně uvedena řada symbolů, které se zdají být navzájem protichůdné. Pro laiky není snadné z nich na první pohled odhadnout skutečný výkon. Standardy a normy jsou samy o sobě dobrý nápad, ale příliš mnoho dobrých věcí jen přispívá ke zmatku, zejména proto, že zobrazené symboly si často odporují. Doufáme, že informace z našeho článku vám pomohou vybrat tu správnou kartu pro vaše potřeby.
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Německý úřad pro ochranu osobních údajů chce podniknout kroky po úniku dat v Tesle. Podle…
V budoucnu už možná nebude o našem přijetí do zaměstnání rozhodovat jenom člověk – HR…
Bezkontaktní platby mobilními telefony se stávají běžnou záležitostí. Transakce…
Stačí objekt nebo okolí natočit chytrým telefonem či dronem a model umělé inteligence…