Tip: Více aplikací v nabídce „Start“
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Tip: jak oživit nefunkční pixely na monitoru – není vždy nutné hned kupovat nový | foto: Alienware/Unsplash
Chyby pixelů na monitorech nebývají pravidlem a obvykle jde jen o malé vady u starších obrazovek. Malé nefunkční tečky se ale rychle mohou stát otravnými a přitahují pozornost. Zkuste je opravit.
Po rozbalení a zprovoznění nového monitoru jistě nejprve pečlivě kontrolujete kvalitu jeho obrazu a případné viditelné chyby pixelů ihned reklamujete. A i později při následném provozu si uživatelé často dávají pozor na drobné vady, které je možné uplatnit ještě v rámci záruky.
Zejména u starších obrazovek je ale na denním pořádku svépomocná metoda případných oprav chyb, které se po čase mohou objevit. Často to bývá "visící" pixel, který zobrazuje pouze jedinou barvu. V takových případech u monitorů s technologiemi LCD a TFT mohou s nápravou pomoci softwarové nástroje, ke kterým patří například bezplatný PixelHealer.
Stojí za to vyzkoušet: pixely, které nejsou v pořádku, může PixelHealer opět probudit k životu pomocí rychlých změn barev. | Zdroj: PixelHealer
Přetažením myší přesuňte barevný čtverec do oblasti monitoru s chybným pixelem a klikněte na možnost "Start Flashing". Čtverec pak bude rychle střídat vybrané barvy ze spektra RGB.
Barevné blikání může způsobit, že se "visící" pixely opět zotaví a začnou fungovat správně. Mějte ale na paměti, že jde pouze o experimentální metodu, která v některých případech může pomoci, nicméně stoprocentní úspěch není zaručen.
Pokud ale jsou pixely skutečně mrtvé a nereagují, nástroj PixelHealer a jemu podobné už nepomohou. V takových případech můžete případné chyby zobrazení analyzovat i pomocí jiných nástrojů, například testerem chyb pixelů od vývojáře Thiema Kreuze.
Test monitorů od společnosti EIZO je skvělá starší aplikace, která nepotřebuje instalaci. Funguje online. | Zdroj: EIZO
Další možnost detailního prověření kvality obrazu a odhalení případných chyb je zobrazování barev RGB jednotlivě a pečlivé prozkoumání obrazu, zda se nevyskytují vadné pixely. Pro tento test se vyplatí displej řádně vyčistit, aby případné nečistoty nezakrývaly případné nedostatky.
Výbornou alternativou k nástroji PixelHealer je webová aplikace pro test monitoru od společnosti EIZO. Bez jakékoliv instalace lze u obrazovky postupně testovat tyto parametry:
– chyby pixelů,
– barevné rozlišení,
– barevné přechody,
– zobrazení textu,
– různé pozorovací úhly.
Zdroj: EIZO, Aurelitec, Thiemo Kreuz monitor test
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Mikrofon svého počítače, tedy většinou notebooku, můžete využít pro mnoho činností. Pokud…
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…