Menu

Tip: Jaké jídlo si objednat v zahraničí? Váš mobilní telefon vám přeloží jídelní lístek

27.02.2023 16:01 | Josef Mika + Přidat komentář
Tip: Jaké jídlo si objednat v zahraničí? Váš mobilní telefon vám přeloží jídelní lístek

Tip: Jaké jídlo si objednat v zahraničí? Váš mobilní telefon vám přeloží jídelní lístek | foto: Unsplash/Cici Hung

Patata, Cebolla, Croqueta: Pokud jste na dovolené a neumíte jazyk, můžete mít v restauraci problém: Jaké jídlo se skrývá pod tímto názvem? Můžete to zjistit pomocí jednoduchého triku na mobilním telefonu.

Ať už na dovolené nebo ve francouzské restauraci za rohem: některé jídelní lístky jsou psány pouze v originálním jazyce a nenabízejí adekvátní překlad do češtiny. Pokud netušíte, co se skrývá za názvy jídel, musíte požádat o radu personál.

Věděli jste ale, že si můžete moci trikem s vaším chytrým telefonem? Zde je jednoduchý způsob, kterým si přeložíte celý jídelní lístek, aniž byste museli googlovat každé jídlo zvlášť. Následně si můžete neomylně vybrat ten správný pokrm.

Překlad menu pomocí Android telefonu

K rychlým překladům v zařízeních se systémem Android potřebujete bezplatný nástroj Google Lens a Google Translator, který je v mnoha zařízeních již předinstalován.

Stačí klepnout na ikonu fotoaparátu (obvykle v pravém dolním rohu) a podržet smartphone nad jídelníčkem. Zobrazený jazyk se rozpozná automaticky, případně jej můžete nastavit ručně.

Překladač Google pak v reálném čase zobrazí český význam pokrmů - to je praktické zejména v případě, že pod názvem pokrmu byl uveden malý popis ingrediencí. Funguje to překvapivě dobře i při použití různých písem v nabídce.

Tip: Pokud nechcete na dovolené vyčerpat objem dat, můžete si požadované jazyky stáhnout předem a nechat si pak texty překládat offline. Takto to funguje i na odlehlých místech bez signálu.

 

screenshot-20230227-143710-nahled

Původní dvojjazyčné menu zachycené v Google Lens. Obr: Google Lens

screenshot-20230227-143746-nahled

A úspěšný překlad. Zdroj: Google Lens

Překlad jídelního lístku pomocí iPhonu

Pokud by čeština byla mezi podporovanými jazyky, nepotřebovali bychom v iPhonu k překladu ani žádnou samostatnou aplikaci. Například Němcům nebo Italům stačí v iPhonu otevřít předinstalovanou aplikaci fotoaparát a podržet telefon nad menu. Čeští uživatelé ale musí na český překlad použít i na Applu stejnou Google aplikaci jako v případě Android telefonu.

Rukopis je někdy složitý

Automatický překlad zpravidla funguje s aplikací fotoaparátu docela dobře, ale s ručně psanými nabídkami funkce někdy selhávají. Pokud text není rozpoznán správně, zkuste jej jednoduše napsat ručně do aplikace překladače.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení