Menu

Tip: konec s přepisováním hesla pro Wi-Fi. Jak se přihlásit pomocí QR kódu

30.10.2020 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Tip: konec s přepisováním hesla pro Wi-Fi. Jak se přihlásit pomocí QR kódu

Tip: konec s přepisováním hesla pro Wi-Fi. Jak se přihlásit pomocí QR kódu | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Zadávání hesla Wi-Fi při návštěvách přátel a rodiny může být únavné. Zvlášť pokud provozovatelé dodržují zásady tvorby bezpečných hesel. Jde to ale zjednodušit přihlašováním pomocí QR kódu.

Pokud při návštěvách nechcete čerpat vlastní mobilní data a raději byste se připojili na místní Wi-Fi síť, zpravidla je nutné požádat o heslo pro přihlášení. Pokud je vytvořeno v souladu se zásadami bezpečného připojení, může být luštění a následné přepisování kombinace velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků v délce minimálně deset pozic na malé klávesnici smartphonu docela otravné. Existuje ale jednoduchá metoda, která zveřejnění a těžkopádné zapisování hesla elegantně obejde: QR kód.

Uživatelé smartphonů, kteří mají na svém zařízení instalovaný alespoň Android 10, mohou přihlašovací údaje k vlastní Wi-Fi síti jednoduše zobrazit v několika krocích v podobě QR kódu. Ten poté mohou ostatní uživatelé jednoduše naskenovat a rovnou se k Wi-Fi přihlásit.

Sdílení přístupu k Wi-Fi pomocí QR kódu

wifiqr

V Androidu v části nastavení Wi-Fi sítě najdete i možnost QR kódu. | Zdroj: Technipages.com/Android

V nastavení systému Android vyberte v části Síťová připojení položku Wi-Fi. Zde vidíte název sítě, ke které jste aktuálně připojeni. Klepnutím na symbol ozubeného kola otevřete její nastavení.

Ve spodní části obrazovky najdete symbol QR kódu. Pokud na něj klepnete, zobrazí se přímo QR kód s přihlašovacími údaji vaší domácí sítě Wi-Fi. Ostatní uživatelé jej nyní mohou jednoduše naskenovat pomocí fotoaparátu mobilního telefonu nebo aplikace skeneru, a přímo se připojit.

Jde to i bez Androidu, jen trochu komplikovaněji

Pokud nemáte smartphone s Androidem 10 nebo novějším, existují i další způsoby, jak vytvořit přihlašovací QR kód pro ostatní uživatele. Pro vygenerování QR kódu můžete použít například internetovou aplikaci na stránce Qifi.org. Do jednoduchého formuláře postupně zadáte SSID, typ šifrování a heslo. Tlačítkem Generate! aplikace vytvoří ze zadaných hodnot QR kód, který si poté můžete vytisknout nebo uložit, a dávat k dispozici návštěvníkům pro jednoduché a rychlé přihlášení k vaší Wi-Fi síti.

Vyzkoušejte si: generátor QR kódu pro přihlášení k Wi-Fi

qifi-logo

Qifi.org

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí jednoduchého formuláře si můžete vygenerovat QR kód pro snadné přihlášení do sítě Wi-Fi.

Vyzkoušejte si

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Rozhodně máte pravdu, jen jsme doplnili jednu z dalších možností, jak lze QR kód vygenerovat. Více info také zde: https://qifi.org/#…

  Reagovat na komentář

  co to máte za čas?

  Je teprve 10. 11. 2020 22:40…

  Reagovat na komentář

  Opravdu QR kód z webu?

  To jako fakt doporučujete zadat SSID, šifrování a heslo k wi-fi do webové stránky??? To by udělal snad jen jedinec s IQ šumějící trávy, ne?
  Přiznám se, že jsem stránku ani nenavštívil, ale poskytovat tyto informace jakémukoli webu mi přijde hodně mimo…
  Dáte mi více informací ohledně bezpečnosti tohoto počínání?
  Děkuji.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.