Menu
CHIP Speedtest

Tip pro Windows 10: zákaz automatického spouštění aplikace Cortana

02.12.2020 16:00 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tip pro Windows 10: zákaz automatického spouštění aplikace Cortana

Tip pro Windows 10: zákaz automatického spouštění aplikace Cortana | foto: Windows 10/Cortana

V rámci letošního jarního upgradu Windows 10 s označením 2004 převedl Microsoft funkce hlasové asistentky Cortana do samostatné aplikace. To by nás nemuselo nikterak trápit, kdyby Microsoft současně nenastavil aplikaci Cortana, která je u nás mimochodem nepoužitelná, na automatické spouštění se startem Windows.

Zbytečnou aplikaci běžící na pozadí operačního systému ale můžete velmi jednoduše vypnout a zakázat její další automatické spouštění. Klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko »Start« a z kontextové nabídky zvolte »Správce úloh«. Pokračujte kliknutím na volbu »Více informací« a pak přejděte na kartu »Po spuštění«. Zde klikněte na položku »Cortana« pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Zakázat«. Pak se aplikace Cortana přestane automaticky spouštět při každém startu počítače.

Ještě lepší ale možná bude kompletní odstranění aplikace Cortana z Windows 10. Opět klikněte na nabídku »Start« pravým tlačítkem, ale tentokrát zvolte »Windows PowerShell (Správce)«. Otevře se okno PowerShellu, kde zadáte příkaz »Get-AppxPackage -allusers Microsoft.549981C3F5F10 | Remove-AppxPackage«. Aplikaci Cortana je pak možné instalovat přes Microsoft Store, ale čeští uživatelé ji k ničemu neopotřebují.

cortana

Zbytečná Cortana: Asistenční služba Cortana u nás nefunguje, a přesto se automaticky spouští s Windows. | Zdroj: Windows 10/Správce úloh

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.