Menu

Tip: Restart Windows s rozšířenými nastaveními

29.03.2023 16:00 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tip: Restart Windows s rozšířenými nastaveními

Tip: Restart Windows s rozšířenými nastaveními | foto: Pixabay

Rozšířené možnosti spouštění Windows, včetně nouzového režimu, jsou skvělým pomocníkem při řešení problémů s operačním systémem

V systémech Windows 10 a 11 s rychlým startem ale není vždy snadné stisknout správnou klávesu ve správný čas a otevřít tak rozšířenou nabídku spouštění. A běžná cesta, která ve Windows 11 vede přes „Nastavení | Windows Update | Upřesnit možnosti | Obnovení | Spuštění s upřesněným nastavením“, je poměrně zdlouhavá. To platí zejména v případě, že je třeba počítač kvůli diagnostice a řešení problémů restartovat každou chvíli. V takových případech má mnohem větší smysl nastavit i automatické spouštění s rozšířenými nastaveními.

Do vyhledávacího pole nebo do nabídky „Start“ zadejte „cmd“ a u vyhledané položky „Příkazový řádek“ zvolte možnost „Spustit jako správce“. Potvrďte varování „Řízení uživatelských účtů“ a pak do otevřeného příkazového řádku zadejte „bcdedit /set {globalsettings} advancedoptions true“ a potvrďte jej klávesou [Enter]. V příkazovém řádku se poté zobrazí zpráva „Operace byla dokončena úspěšně“. Od této chvíle se při každém restartu počítače automaticky zobrazí nabídka „Nastavení spouštění“, abyste mohli snadno zvolit nouzový režim.

Po dokončení řešení problémů restartujte počítač znovu a po stisknutí klávesy [F10] na obrazovce „Nastavení spouštění“ spusťte systém Windows v normálním režimu. Poté opět otevřete příkazový řádek s oprávněním správce, zadejte příkaz „bcdedit /set {globalsettings} advancedoptions false“ a stiskněte klávesu [Enter]. Systém Windows se pak v budoucnu bude opět spouštět běžným způsobem.

1(1)(1)(1)

Zobrazení nabídky „Nastavení spouštění“ po každém restartu vám pomůže s hledáním příčiny a řešením problémů s Windows | Zdroj: Windows 11

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení