Menu

Tip: Využijte svůj hardware naplno a pište hlasem

28.03.2023 11:00 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Tip: Využijte svůj hardware naplno a pište hlasem

Tip: Využijte svůj hardware naplno a pište hlasem | foto: Freepik

Mikrofon svého počítače, tedy většinou notebooku, můžete využít pro mnoho činností. Pokud máte nainstalovaný operační systém Windows 11, můžete ho použít i pro tzv. psaní hlasem. Místo klávesnice na počítač mluvte.

Stačí stisknout kombinaci kláves [Win]+[H] a můžete začít diktovat. Abyste mohli tuto funkci využít, musíte mít otevřený nějaký textový soubor – úplně stačí i Poznámkový blok, který je součástí Windows. Nástroj totiž musí rozpoznanou řeč převádět na text a ten někam ukládat.

psani

Otevřete textový soubor, stiskněte [Win]+[H] a můžete diktopvat. | Zdroj: screenshot Wiíndows 11.

Pak už můžete začít diktovat a váš hlas se převede na text. Co se týká možností nastavení tohoto nástroje, můžete zatrhnout možnost „Automatická interpunkce“ a můžete si vybrat jako zdroj jiný mikrofon, případně ještě nový doplnit. Diktování ukončíte kliknutím na ikonu mikrofonu. Můžete použít jazyk pro psaní hlasu, který se liší od jazyka, který jste zvolili pro Windows a mezi jazyky přepínat. Funkce Diktování v českém jazyce není ve Windows 10 k dispozici – musíte mít systém Windows 11.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení