Menu
CHIP Speedtest

Tipy pro Windows 10: úprava nastavení Hlavního panelu, analýza a oprava systémových souborů

20.09.2020 20:30 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tipy pro Windows 10: úprava nastavení Hlavního panelu, analýza a oprava systémových souborů

Tipy pro Windows 10: úprava nastavení Hlavního panelu, analýza a oprava systémových souborů | foto: archiv CHIP.cz

Hlavní panel je centrálním bodem pro ovládání Windows. Možnosti jeho nastavení jsou ale stále omezené, což lze napravit dodatečným nástrojem. K nejčastějším příčinám poškození systémových souborů patří aktualizace nebo poškozené sektory. Dají se ale opravit.

Přestože na zobrazení a vlastnostech Hlavního panelu operačního systému Windows pracuje Microsoft dlouhé roky, ani ve Windows 10 stále nemáme úplnou možnost volby nastavení a obsahu tohoto klíčového ovládacího prvku, se kterým pracujeme v našem počítači každý den. Další možnosti nastavení Hlavního panelu, nad rámec nastavení dostupných ve Windows 10, poskytne jednoduchá aplikace TaskbarDock.

Stáhněte si: TaskbarDock

taskbardock-logo

TaskbarDock

CHIP hodnotí Dobrý

Malý program pro rozšíření možností nastavení Hlavního panelu ve Windows 10.

Stáhněte si

 

Výhody
vycentruje ikony na Hlavním panelu
nastaví Hlavnímu panelu průhlednost
skryje Systray (Oznamovací oblast)
Nevýhody
ještě není úplně stabilní


První spuštění programu TaskbarDock možná vyvolá varovné okno operačního systému, ale pokračujte dál a posléze klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu aplikace v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows. Tím vyvoláte nastavení funkcí aplikace TaskbarDock, kde například deaktivováním položky »Tray« skryjete hlavní panel, který se zobrazí jen tehdy, když najedete kurzorem myši na spodní hranu pracovní plochy.

Podobně můžete skrýt také tlačítko »Start«, když zrušíte označení stejnojmenné předvolby. Když naopak aktivujete předvolbu »Center«, všechna tlačítka na Hlavním panelu se vycentrují. A nakonec, aktivování předvolby »Start with Windows« zajistí, že se bude aplikace TaskbarDock automaticky spouštět se startem počítače.

taskbardock1

Nastavení Hlavního panelu: pomocí nástroje TaskbarDock lze upravit vlastnosti základního prvku ovládání Windows. Zdroj: GitHub/vhanla 

Analýza a oprava systémových souborů

Problémy při aktualizaci, poškozené sektory nebo třeba jen pád operačního systému patří mezi nejčastější příčiny poškození důležitých systémových souborů Windows. Následkem může být nepředvídatelné chování počítače, zobrazování chybových hlášek a řada dalších problémů. Windows 10 ale umožňují vrátit důležité systémové soubory do jejich výchozího stavu.

Otevřete nabídku »Start« a napište »cmd«. Pak klikněte u nalezené položky »Příkazový řádek« na volbu »Spustit jako správce«. Otevře se vám okno příkazového řádku, kde zadáte příkaz »sfc /scannow«. Tím spustíte analýzu systémových souborů, která bude trvat několik minut. Výsledkem bude informace, zdali nebyly odhaleny poškozené systémové soubory, a pokud ano, jestli bylo možné je automaticky obnovit. Když se nezdaří automatická obnova, můžete zkusit použít příkaz »dism /online /Cleanup-image /restorehealth«. Windows 10 si pak načtou obraz nejdůležitějších systémových souborů a obnoví je. Po úspěšném dokončení tohoto procesu restartujte počítač.

syssoubory1

Oprava v příkazovém řádku: prostřednictvím příkazového řádku můžete resetovat důležité soubory Windows 10. Zdroj: CHIP screenshot

mohlo by vás také zajímat: tipy – spouštění s oprávněním správce a zkratky pro přesouvání oken


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Android 10 !!!

  Android deset je výborný, ale jako každý člověk zajímající se o pc mně zajímá jedenáctka ! To jako v době Windows, přechod k lepší verzi ! 95–98 ! Nebo XP ! Dnes mám desítky Win a jsem spokojen, jenže lepší jedenáctka asi bude výborná, tak si ji okamžitě koupím ! Za cca pár dnů dostanu starobní penzi ! Tak už to bude jen hraní s pc Lenovo 15" ! Kupuji si červený měsíčník už dlouhou dobu ! Přeji další úspěšná léta Chip.cz ! Vladimír Kusyn Lidická 55 Ostrava-Vítkovice

  Reagovat na komentář

  problém s baterii !

  Nejde nastavit na the full! Mám pořád jen cca 98 % ! Vladimír Kusyn a Lenovo 15 s Win 10

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.