Menu

Záchrana Linuxem? Nároky Windows řadí spoustu jinak perfektních PC na druhou kolej – je tu ale řešení

21.05.2023 07:40 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Záchrana Linuxem? Nároky Windows řadí spoustu jinak perfektních PC na druhou kolej – je tu ale řešení

Záchrana Linuxem? Nároky Windows řadí spoustu jinak perfektních PC na druhou kolej – je tu ale řešení | foto: rawpixel.com/Freepik

U starších počítačů, které se potýkají s minimálními požadavky systému Windows, nám žádné triky nepomohou. Bezproblémově ale na nich běží lehčí operační systém, což vám umožní je dále používat.

Jedním z řešení by mohla být instalace Linuxu. Mnoho linuxových distribucí přitom vyžaduje výrazně méně systémových prostředků než Windows. Ty nejrychlejší a nejméně náročné ale nejsou vždy také nejatraktivnější.

Doporučujeme proto zvolit střední cestu a místo Windows vyzkoušet linuxový systém Zorin OS. Od loňského listopadu je k dispozici ve verzi 16.2.

zorindesktop

Alternativa k Windows pro slabší počítače: Zorin OS je moderní linuxová distribuce s povedenou grafikou, která dobře běží i na starších počítačích. | Zdroj: ZorinOS 16.2

Technickým základem systému Zorin OS je dlouhodobě podporovaná verze Ubuntu. To zaručuje stabilitu a dostupnost aktualizací. Uživatelské rozhraní navíc připomíná systém Windows, což začátečníkům usnadňuje přechod.

Zorin OS je k dispozici v několika verzích. Bezplatná základní verze obsahuje nejdůležitější součásti a je vhodná pro každodenní používání. Kromě toho vývojáři nabízejí verzi Lite, která má ještě nižší nároky.

Ti, kdo chtějí projekt finančně podpořit, si mohou zakoupit také verzi Pro (k dispozici i ve verzi Lite), která stojí asi 1 200 korun. Platící uživatelé získají navíc i několik variant uživatelského rozhraní, založených na systémech macOS nebo Windows 11, a další předinstalované aplikace.

Instalace systému Zorin OS

balenaetcher

Příprava instalačního média: nástroj balenaEtcher, bezplatně dostupný pro Windows, zkopíruje data potřebná k instalaci systému Zorin OS na USB flash disk. | Zdroj: Balena Etcher

Před instalací systému Zorin OS si nejprve zazálohujte všechny důležité soubory, například na externí pevný disk. Při přechodu na nový systém budou totiž všechna stávající data na pevném disku ztracena.

Instalační data zapište pomocí programu balenaEtcher na USB flash disk o velikosti alespoň 4 GB (8 GB v případě verze Pro). Pak spusťte počítač z vytvořeného USB flash disku. Obvykle je k tomu potřeba bezprostředně po zapnutí počítače stisknout některou z kláves [Esc], [Del], [F2] nebo [F12].

Poté vyberte buď možnost „Try or install Zorin OS“, nebo, pokud máte grafickou kartu s čipem Nvidia, použijte volbu „Try or install Zorin OS (modern NVIDIA drivers)“.

Nastavte si jazyk na češtinu a zvolte, že chcete Zorin OS vyzkoušet. Tím se Zorin O2 spustí jako tzv. live systém, který si můžete vyzkoušet, aniž by byla zapisována nějaká data na pevný disk počítače.

Jakmile se rozhodnete pro instalaci, použijte k tomu tlačítko „Nainstalovat Zorin OS 16.2“, které najdete na pracovní ploše. Postupujte podle průvodce instalací, který je velmi podobný průvodci Ubuntu a je snadno použitelný.

Seznámení se systémem Zorin OS

zorininstall

Bohatá nabídka softwaru: pokud jde o počet dostupných aplikací, nemusí se Linux už dávno před Windows stydět. Právě naopak. | Zdroj: ZorinOS

Většina uživatelů Windows se v systému ZorinOS velmi rychle zorientuje. Uživatelské rozhraní je velmi podobné systémům od Microsoftu a obdobu nabídky „Start“ otevřete kliknutím na symbol „Z“ v levém dolním rohu. Zorin OS má předinstalovaný kancelářský balík LibreOffice, e-mailového klienta Evolution, webový prohlížeč Firefox, grafický program Gimp a mnoho dalších nástrojů.

Další aplikace můžete přidat jedním kliknutím prostřednictvím obsáhlého katalogu volně použitelného softwaru. Kromě toho můžete pomocí Wine nebo PlayOnLinux nainstalovat a používat mnoho programů určených pro Windows.

Porovnání minimálních požadavků

Windows 10 Windows 11 ZorinOS Core ZorinOS Lite
Procesor 1 GHz Single Core 1 GHz Dual Core* 1 GHz Dual Core 1 GHz Single Core
RAM 4 GB 4 GB 2 GB 1 GB
Prostor na disku 20 GB 64 GB 16 GB (Pro: 40 GB) 10 GB (Pro Lite: 40 GB)
Vyžaduje Secure Boot Ne Ano Ne Ne
Vyžaduje TPM 2.0 Ne Ano Ne Ne

 * Nejsou podporovány starší procesory

Zdroj: Blog.zorin.com

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Reakce na JirkaK : Pane Jirko to je nesmysl, protože je Linux méně náročný na hardware, zůstane více prostředků pro uživatele, ať pro videa, streamování nebo brouzdání. Takže se velmi pravděpodobně stane, že to, co se bude sekat na Windows, tak na Linuxu pojede bez sekání. Mluvím z opakované vlastní zkušenosti.

    Reagovat na komentář

    Jenže

    Linux,super a pak zjistíte že si třeba ani nepustite streamovací službu Skyshowtime kterou platíte protože ona Linux nepodporuje. Nehledě na to že spousta lidí bude mít problém i s takovou základní věcí jako je instalace nějakého programu. . Takže nadšení rychle opadne.

    Reagovat na komentář

    Reakce na JirkaK : Ježíš snad si někdo nebude kupovat nový PC kvůli videím na YouTube? Pokud mně manželka nepustí k televizi tak si koupím za pár kaček Chromecast ;-)

    Reagovat na komentář

    Používám Mint 20.3 Mate, s Win 7 a 10 byl můj stařičký notebook nepoužitelný. Stačilo spustit jakékoliv video v prohlížeči a NTB zamrzl. S Linuxem už 4 roky běhá jak za mlada.

    Reagovat na komentář

    Starý počítač používat s rozumem

    Samozřejmě, že Linux nenabídne zázraky typu 4k videa na jednojádrovém prvním Atomu. ;)
    Ale nabídne přijatelnou pracovní odezvu odpovídající třeba originální instalaci 7 nebo i Vist (po servispaku a s 2+ GB RAM), ale se současnou úrovní zabezpečení a moderními prohlížeči, které už pro 7 nejsou.

    Reagovat na komentář

    No jasně, Linux je Linux. Mám dualboot. Používám převážně Linux Mint (xfce) a na některé věci bohužel ještě potřebuji Windows.

    Reagovat na komentář

    souhlas

    Na linuxu dělám více jak 10 let a doporučuji jej naprostá spokojenost. Reakce na Rob:

    Reagovat na komentář

    Linux nikdy nebude vhodný pro začátečníky

    Windows je ideální pro začátečníky a pokud nejsi začátečník tak ti bude vyhovovat Linux kde je mnoho možností pro zkušené uživatele. Nejlepší linuxová distribuce je dneska https://neon.kde.org/

    Reagovat na komentář

    Možná je Linux méně náročný – záleží na distribuci – a nemá requirementy jako window11 na stáří cpu. Ale hodně lidí si pak mysli ze.pomaly počítač nějak urychlí. Ne. Pokud mi starší hw neprehraje youtube plynule pod Windows protože cpu nestíhá a grafika nemá hw akceleraci, tak Linux na tom bude stejně, někdy i hure. A mimochodem je to jedna z velmi častých příčin, proč lidé jinak funkční počítač vyměňují.

    Reagovat na komentář

    To si děláte srandu orej nejde :D všude je plno naprosto jednoduchych triků jak to obejit i s aktualizacema, ale pán Kubeš řekl prostě nejde. Expert :D

    Reagovat na komentář

    Ne, že by na tom záleželo. Linux desktop obecně lze považovat za špičku. Já doporučuji Linux Mint. Mám ho prostě rád. :⁠-⁠)

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení