Menu

TIPY: zrychlení Windows vypnutím animací a zobrazení systémových ikon

09.04.2020 17:00 | Radek Kubeš + Přidat komentář
TIPY: zrychlení Windows vypnutím animací a zobrazení systémových ikon

TIPY: zrychlení Windows vypnutím animací a zobrazení systémových ikon | foto: CHIP

Různé animace a jiné grafické prvky mají uživatelům zpříjemnit jejich každodenní práci s operačním systémem. U slabšího hardwaru to ale může mít za následek nepříjemné zpomalovaní, které je zcela zbytečné.

Vypnutí animací a rychlejší otevírání nabídky Start

Každodenní používání operačního systému nám mají zpříjemnit různé animace a efekty, které Microsoft do uživatelského rozhraní Windows 10 vložil. Je ale jasné, že tyto kudrlinky nevyhnutelně konzumují určitou část systémových zdrojů. Na starších a méně výkonných počítačích to znamená, že se kvůli animacím a efektům může prodlužovat odezva operačního systému.

Možná by tedy bylo lepší se bez těchto vylepšení obejít. Použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R] a do okna »Spustit« zadejte »sysdm.cpl«. Po kliknutí na »OK« se otevře okno »Vlastnosti systému«, ve kterém přejděte na kartu »Upřesnit« a v části »Výkon« klikněte na tlačítko »Nastavení«. Otevře se okno »Možnosti výkonu«, kde je ve výchozím nastavení aktivována předvolba »Systém Windows zvolí nejlepší nastavení pro tento počítač«. Můžete se sami rozhodnout, že například deaktivujete předvolby jako »Animovat okna při minimalizaci a maximalizaci« či »Animace na hlavním panelu«, nebo použijete nastavení »Optimalizovat pro výkon«, kterým se všechny animace a efekty deaktivují hromadně. Nové nastavení uložte tlačítkem »OK«.

tpywin1

Úpravou nastavení lze Windows zrychlit i na méně výkonných počítačích.

Zobrazení či skrytí ikon systémových funkcí na pracovní ploše

Microsoft se rozhodl ve Windows 10 skrýt z pracovní plochy zástupce jako »Tento počítač« nebo »Síť«, které si někteří uživatelé zvykli používat pro rychlý přístup k často používaným funkcím a souborům. Nic vám ale nebrání přidat si je zase zpět.

Klávesovou zkratkou [Windows] + [I] otevřete »Nastavení« a přejděte do nabídky »Přizpůsobení | Motivy«, kde v pravé části najdete také volbu »Nastavení ikon na ploše«. Otevře se vám nové okno, ve kterém můžete označit ikony, které chcete vrátit na pracovní plochu Windows. Nové nastavení potvrďte tlačítkem »OK« a ikony se na ploše objeví i bez restartování počítače.

tpywin2

Ikony funkcí, na které jste byli zvyklí z předchozích verzí Windows, dostanete snadno zpět.

Čtěte dále → používání historie v systémové schránce

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení