Menu
CHIP Speedtest

Auslogics Registry Defrag 6.1

03.11.2011 23:00 | Redakce Chip
Auslogics Registry Defrag 6.1
Registr je klíčovou součástí operačního systému Windows, která přímo souvisí s celkovým výkonem počítače. Pravidelná optimalizace jeho obsahu se vám proto určitě vyplatí.

Plná verze programu Auslogics Registry Defrag z Chip DVD slouží k optimalizaci obsahu registru Windows. Pravidelná defragmentace registru pomůže zvýšit výkon používaných programů a zlepšit stabilitu operačního systému. Auslogics Registry Defrag provede před každou optimalizací analýzu registru Windows a zobrazí nejen současný stav fragmentace jeho obsahu, ale rovněž i náhled výsledku po provedení optimalizace. Samotnou fragmentaci je třeba provádět během startu počítače, dříve než je spuštěn operační systém. Auslogics Registry Defrag má uživatelské rozhraní přeložené do češtiny a velmi snadno se ovládá.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu Auslogics Registry Defrag 6.1, kterou stačí pro neomezené použití pouze jednoduše registrovat. Funkční výbava plné verze programu z Chip DVD je stejná jako u komerční edice programu, s cenou licence necelých 400 Kč. Čtenáři Chipu mohou využít zvýhodněnou cenu na nákup komplexního tuningového nástroje Auslogics BoostSpeed 5 od stejného výrobce.

Na jedno kliknutí: Auslogics Registry Defrag má naprosto jednoduché uživatelské rozhraní i ovládání.
Na jedno kliknutí: Auslogics Registry Defrag má naprosto jednoduché uživatelské rozhraní i ovládání.

Registr Windows obsahuje nejen konfiguraci operačního systému, ale rovněž i data všech instalovaných ovladačů hardwaru a používaných programů. Běžící služby a aplikace zasahují do registru více než tisíckrát za vteřinu a po těchto změnách pochopitelně zůstává obsah registru fragmentovaný, podobně jako se to děje s daty na pevném disku. Obsah registru je za chodu Windows uložen v operační paměti, která sice disponuje bleskurychlým přístupovým časem, ale rovněž i poměrně omezenou kapacitou. Pravidelná péče o optimalizaci obsahu registru se vám proto bezpochyby vyplatí.

Defragmentací registru docílíte uvolnění kapacity operační paměti a ve výsledku i rychlejší práce počítače s programy. Aplikace Auslogics Registry Defrag si s uspořádáním registru poradí během chvilky. 

Analýza registru: Rychlá analýza odhalí současný stav registru a ukáže, o kolik lze jeho obsah optimalizovat.
Analýza registru: Rychlá analýza odhalí současný stav registru a ukáže, o kolik lze jeho obsah optimalizovat.

Program Auslogics Registry Defrag má velmi jednoduché rozhraní, ve kterém snadno najdete všechny funkce nezbytné pro úspěšnou defragmentaci registru Windows. Samotnou aplikaci Auslogics Registry Defrag není třeba jakkoli nastavovat. Jedinou předvolbu, kterou vám ovšem doporučujeme ponechat ve výchozím nastavení, najdete v základním okně programu, zobrazeném po jeho spuštění. Jedná se o nastavení, které zajistí vytvoření bodu obnovy konfigurace počítače před provedením defragmentace registru. Přestože je to velmi nepravděpodobné, může při uspořádávání obsahu registru dojít k jeho poškození a pak vám bod obnovy přijde jistě vhod.

Analýza registru

Uspořádání obsahu registru Windows, začněte jeho analýzou, tedy kliknutím na tlačítko »Analyzovat«. Auslogics Registry Defrag během okamžiku zobrazí současný stav

Defragmentace: Registr nelze defragmentovat za chodu Windows, optimalizaci je třeba provést během startu počítače.
Defragmentace: Registr nelze defragmentovat za chodu Windows, optimalizaci je třeba provést během startu počítače.

fragmentace obsahu registru a zároveň i předpokládaný výsledek po optimalizaci. Fragmentovaný obsah registru je označen čtverečky červené barvy, v náhledu stavu po defragmentaci mají barvu zelenou.

Pro jasnou představu o výsledku vypíše program také informaci, o kolik lze defragmentací zmenšit velikost registru (nečekejte ovšem optimalizaci v řádech megabytů, jelikož ani samotný registr není nijak veliký) a odhad zvýšení přístupové rychlosti při načítání informací z registru. Registr Windows nelze defragmentovat za chodu počítače, uspořádání obsahu registru proto probíhá během spouštění počítače, dříve než se nastartuje operační systém. V programu Auslogics Registry Defrag přitom máte na výběr, jestli bude restart a následná defragmentace proveden ihned, nebo až při příštím spouštění počítače.

Optimalizováno: Při dalším spuštění zobrazí Auslogics Registry Defrag informaci o výsledku defragmentace.
Optimalizováno: Při dalším spuštění zobrazí Auslogics Registry Defrag informaci o výsledku defragmentace.

Defragmentace

Optimalizace obsahu registru během restartu počítače proběhne zcela automaticky a trvá jen několik okamžiků. Během defragmentace ovšem rozhodně nevypínejte počítač, mohlo by dojít k poškození obsahu registru. Poté co opět nastartuje operační systém a spustíte Auslogics Registry Defrag, zobrazí program výsledky defragmentace registru. K dispozici je také podrobná zpráva, obsahující informace o optimalizaci jednotlivých klíčů registru.

Registr Windows není nutné defragmentovat každý den, ovšem jednou týdně byste měli provést alespoň analýzu, abyste věděli, v jakém stavu se klíčová součást operačního systému se zásadním vlivem na výkon počítače nachází. Pokud nebude obsah registru fragmentován, zobrazí Auslogics Registry Defrag informaci o tom, že není nutné provádět optimalizaci.

Celková optimalizace

Podrobná zpráva: Pokud vás zajímá, k jakým změnám v registru přesně došlo, nechejte si zobrazit detailní informace o defragmentaci.
Podrobná zpráva: Pokud vás zajímá, k jakým změnám v registru přesně došlo, nechejte si zobrazit detailní informace o defragmentaci.

Pro optimalizaci výkonu vašeho počítače se vyplatí kombinovat funkce programu Auslogics Registry Defrag i s dalšími aplikacemi, na vyčištění a opravu obsahu registru. Použít můžete například oblíbený CCleaner, který vyhledá a opraví poškozené záznamy v registru a odstraní i zbytky po již nepoužívaných programech. Další funkce vám pomohou odstranit nepotřebná data z pevného disku a rovněž i pozůstatky po surfování na internetu a práci s různými programy. CCleaner si můžete stáhnout a používat zcela zdarma, jeho přehledné uživatelské rozhraní je přeloženo i do češtiny.

Funkce na čištění registru Windows, vyhledání a smazání nepotřebných dat z pevného disku i další optimalizační nástroje nabízí rovněž i Auslogics BoostSpeed 5. Program od stejného výrobce si můžete pořídit za zvýhodněnou cenu pro čtenáře Chipu.

Uveřejněno na Chip DVD 11/11.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání