Menu

Češi se zatím nebojí, že by je umělá inteligence nahradila v práci

31.03.2023 11:21 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Češi se zatím nebojí, že by je umělá inteligence nahradila v práci

Češi se zatím nebojí, že by je umělá inteligence nahradila v práci | foto: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Ukazují to data agentury NMS Market Research o postoji Čechů k umělé inteligenci. Jen 15 procent lidí se obává, že je umělá inteligence v jejich práci nahradí. 61 procent si pak myslí opak.

Podle průzkumu si necelá polovina lidí myslí, že bude umělá inteligence pro lidstvo přínosem. Necelých 30 procent respondentů s tím naopak nesouhlasí, 22 procent pak neví. U části populace nicméně umělá inteligence vyvolává obavy. S tvrzením „Schopnosti umělé inteligence ve mně vyvolávají strach a obavy“ souhlasí 37 procent Čechů, 45 procent s ním naopak nesouhlasí. Zbytek neví, či nemá názor.

grafnm(1)-nahled

Data ukazují, že veřejnost zatím umělou inteligenci vnímá spíše s očekáváním. | Zdroj: graf NMS Market Research

11 procent těch, kteří pracují, nebo jsou podnikateli, se už s umělou inteligencí na pracovišti setkali. Dalších 12 procent se s umělou inteligencí na pracovišti dosud nesetkalo, ale v budoucnu ji využít plánuje. Zbylých 77 procent se s AI na pracovišti nesetkalo a ani to neplánují.

 

ChatGPT zkusil každý pátý student

Populární službu podle průzkumu ChatGPT vyzkoušelo 5 procent Čechů. U vysokoškoláků to byl dvojnásobek. Ještě častěji se s ChatGPT setkali studenti. 18 procent z nich už službu alespoň jednou vyzkoušelo. Je ale potřeba upozornit, že sběr probíhal v populaci 18+ a ve statistice jsou zahrnuti jen studenti starší 18 let.

Výzkumníci se lidí ptali i v jakých oborech si dokážou představit, že budou řešit svůj požadavek s umělou inteligencí místo s živým člověkem. Nejčastěji si to lidé dokážou představit v oborech IT, telekomunikace, administrativa a bankovnictví. Naopak nejméně si to dokážou představit v zemědělství, stavebnictví nebo zdravotnictví.

Průzkumu se zúčastnilo 1382 respondentů. Sběr dat probíhal na reprezentativním vzorku populace 18+ pomocí on-line dotazování v únoru a březnu 2023. NMS Market Research je výzkumná agentura s více než 20letou historií.

Zdroj: NMS Market Research

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Nebojím se ;-)

    Co je skvělé pro studenty již není tolik použitelné v praktickém životě. Studenti potřebují většinou tlumočit obecně známá fakta, k tomu je ChatGPT skvělý. V nějaké profesi již tolik ne, profík obvykle zná všechna obecně známá fakta vztahující se k jeho oboru (tedy měl by znát), potřebuje ovšem kreativně řešit problémy. A tady již ChatGPT často selhává, nedokáže myslet kreativně a zároveň správně, má potíže s logickým uvažováním. Proto například nedokáže řešit obtížné matematické úlohy. Nevymyslí vám strategii jak dobře investovat. Neudělá vám precizní architektonický návrh nové budovy. A nenavrhne vám novou koncepci elektromotoru ;-)

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení