Menu
CHIP Speedtest

Fanoušci Huawei musí být trpěliví: prozatím je Android v nedohlednu

02.12.2019 12:00 | Jiří Palyza
Fanoušci Huawei musí být trpěliví: prozatím je Android v nedohlednu

V důsledku obchodních sporů mezi USA a Čínou přišla Huawei o licenci Google pro další verze smartphonů. Podle generálního ředitele společnosti, Rena Zhengfeie, se to nezmění.

Přesto by Huawei měla zůstat na trhu smartphonů jedničkou. Ať už s aplikacemi Google, nebo bez nich. Čínský výrobce je v USA na černé listině, což americkým společnostem umožňuje obchodovat s Huawei pouze s omezeními a na základě licence. To má vliv i na internetového giganta Google a jeho operační systém Android. Podle informací amerického zdroje CNN generální ředitel Huawei informoval o skutečnosti, že Google doposud neobdržel licenci od vlády USA na spolupráci s čínským koncernem.

Nové smartphony Huawei, které nespadají do doby odkladu blokování licencí (Mate 30 Pro nebo P40 Pro) proto nemohou být v současné době vybaveny licencovaným systémem Android ani aplikacemi od Google, ke kterým patří Mapy, YouTube nebo Play Store. Stávající modely, jako např. Huawei Mate 20 pro nebo P30 Pro však budou i nadále akualizovány.

Huawei a Android: doposud bez příslibu ani odmítnutí

huaweinoandroid1

Nový Huawei Mate 30 Pro běží s open source verzí Androidu (AOSP).

Nic ale stále není stoprocentní. Ačkoliv Google tvrdí, že Ren požádal o spolupráci s Huawei a dosud licenci nezískal, Google současně tuto možnost výslovně neodmítl. Další americké společnosti už licenci mají potvrzenou, včetně Microsoftu.

Android od Google je společností Huawei preferovaný operační systém pro chytré telefony a tablety. Výrobce to zdůraznil před mnoha týdny a dodnes se tohoto prohlášení drží. Společnost ale pracuje na alternativních řešeních, jako je rozšíření její vlastní galerie aplikací (AppGallery), která by se mohla stát úspěšnou náhradou obchodu Google Play.

AppGalery však zatím obsahuje jen zlomek nabídky aplikací ve srovnáním s nabídkou obchodu Google Play. WhatsApp, Facebook ani Instagram nejsou v současné době k dispozici. Šéf Huawei je nicméně přesvědčen, že se i bez Google aplikací Huawei může stát celosvětově jedničkou v oblasti smartphonů. Nějakou dobu to ale potrvá.

Ředitel firmy Huawei je pozitivní: i bez Google aplikací se Huawei může stát jedničkou

Podle slov ředitele společnosti, Rena Zhengfeie, je nepravděpodobné, že by Čína převzala vedoucí pozici v oblasti inovací a předstihla tak Spojené státy. Nicméně obchodní embargo může pomoci konkurenčním dodavatelům. Ještě zbývá zjistit, zda se Huawei uchýlí k dotaženým alternativám vně USA a dokonce u nich i zůstane v případě, pokud by obchodní embargo skončilo.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení