Menu
CHIP Speedtest

O&O SSD Migration Kit 7

12.11.2012 23:00 | Redakce Chip
O&O SSD Migration Kit 7
Uveřejněno na Chip DVD 12/12.

 

Plná verze programu O&O SSD Migration Kit 7 z Chip DVD vám pomůže se snadnou instalací nového disku s technologií SSD do vašeho počítače. Jelikož je tento velmi rychlý typ disků vhodný především pro použití v pozici systémového disku, je třeba na něj přenést kompletní instalaci operačního systému a ovladačů, instalované aplikace i uživatelská nastavení. V přehledném uživatelském rozhraní nebudete mít problém s výběrem zdrojového i cílového disku a s dalšími nastaveními. Kdyby se přece jen něco nepodařilo, je celý proces migrace plně vratný do výchozího stavu. O&O SSD Migration Kit totiž ponechává na zdrojovém disku všechna data beze změny.

Na Chip DVD najdete instalátory plné verze programu O&O SSD Migration Kit 7 pro 32- a 64bitové operační systémy Windows. Po jednoduché registraci na internetu vám bude program sloužit bez časových nebo funkčních omezení. Běžná cena licence programu O&O SSD Migration Kit 7 je přibližně 750 Kč.

Zdrojový disk: Před migrací stačí zvolit zdrojový disk či oddíl s instalací operačního systému, nic dalšího se nenastavuje.
Zdrojový disk: Před migrací stačí zvolit zdrojový disk či oddíl s instalací operačního systému, nic dalšího se nenastavuje.

Program O&O SSD Migration Kit oficiálně nepodporuje Windows 8 a je možné, že vás jeho instalátor na tento problém upozorní. Přesto jej ale můžete do tohoto nového operačního systému instalovat. Klikněte na instalátor programu pravým tlačítkem myši a zvolte nabídku »Vlastnosti«. V nově otevřeném okně přejděte na kartu »Kompatibilita« a z nabídky »Režim kompatibility« zvolte třeba »Windows 7«. Poté již nebude problém spustit instalaci i ve Windows 8.

Při prvním spuštění programu O&O SSD Migration Kit je nutné zadat registrační klíč, uvedený v e-mailu. Ponechte proto v úvodním okně programu označenou volbu »Enter your registration code« a klikněte na tlačítko »Další«. V následujícím okně použijte údaje z registračního e-mailu. Do polí »Name« a »Company« zadejte e-mail, na který jste si program registrovali, a do pole »Serial#« vložte licenční klíč k O&O SSD Migration Kit z registračního e-mailu (je uveden v předposledním řádku tabulky v e-mailu) a pokračujte tlačítkem »Další«. Program vám ještě nabídne registraci k odběru novinek, která ovšem není povinná. Pokračujte tlačítkem »Další« až ke spuštění programu O&O SSD Migration Kit.

Nový SSD: O&O Migration Kit pracuje pouze s disky typu SSD, není tedy možné přenášet data mezi dvěma pevnými disky s klasickou technologií záznamu.
Nový SSD: O&O Migration Kit pracuje pouze s disky typu SSD, není tedy možné přenášet data mezi dvěma pevnými disky s klasickou technologií záznamu.

Práce s programem O&O SSD Migration Kit probíhá v přehledném uživatelském prostředí, kde stačí pomocí průvodce absolvovat několik postupných kroků. Samotná aplikace O&O SSD Migration Kit se nijak nenastavuje, můžete se rovnou pustit do přenosu dat mezi disky.  Dříve než začnete, ujistěte se, že máte v počítači správně zapojený nový disk typu SSD, na který budete přenášet data. O&O SSD Migration Kit pracuje výhradně s SSD jako cílovými disky, proto není možné program použít na přenos dat mezi klasickými pevnými disky s magnetickým záznamem na rotující plotny.

Přehled nastavení: Nastavení přenosu dat mezi disky pomocí aplikace O&O Migration Kit nemůže být jednodušší.
Přehled nastavení: Nastavení přenosu dat mezi disky pomocí aplikace O&O Migration Kit nemůže být jednodušší.

Migrace dat

V úvodním okně vás program O&O SSD Migration Kit informuje, že proces migrace dat mezi vaším současným diskem a novým SSD je plně vratný, jelikož všechna data na zdrojovém disku zůstávají. Můžete tedy v klidu pokračovat tlačítkem »Proceed«.

V následujícím kroku je třeba zvolit disk či diskový oddíl současného disku k migraci na SSD. Pokud je váš počítač vybaven pouze jedním pevným diskem, který nemáte rozdělen na menší oddíly, zvolte celý disk označený jako »Disk 0 (Basic)«. V případě více oddílů označte oddíly »System Reserved« a »Partition (C:)«. Ve standardním nastavení nejsou v přehledu disků a jejich oddílů zobrazeny disky typu SSD. Pokud to chcete změnit, klikněte na volbu »Show SSDs«. Tlačítkem »Proceed« se dostanete ke druhému a v podstatě i poslednímu kroku nastavení migrace dat mezi disky. V okně »Select target drive« zobrazí O&O SSD Migration Kit přehled disků typu SSD připojených k počítači (pravděpodobně se bude jednat pouze o jediný disk) a je na vás, zvolit cílový disk k migraci. Pokud je na cílovém disku více oddílů, zvolte jeden z nich, ovšem tak, aby jeho kapacita stačila na migraci celého obsahu zdrojového pevného disku.

Průběh migrace: Nový disk typu SSD zapisuje data velmi rychle, pro celkovou dobu je tedy rozhodující především objem dat a rychlost zdrojového disku.
Průběh migrace: Nový disk typu SSD zapisuje data velmi rychle, pro celkovou dobu je tedy rozhodující především objem dat a rychlost zdrojového disku.

Následně už program jen zobrazí souhrn nastavení (zdrojový a cílový disk či oddíl) a vy můžete tlačítkem »Start« spustit proces migrace. Doba potřebná k přenosu všech dat mezi disky záleží samozřejmě především na jejich celkovém objemu a pak také na rychlosti zdrojového disku. Nový disk typu SSD vás přitom díky své vysoké rychlosti záznamu určitě brzdit nebude.

Výsledkem přenosu dat je uložení plně funkční kopie operačního systému, instalovaných aplikací i uživatelských nastavení a souborů na novém SSD. Pak už jen stačí v nastavení BIOS změnit pořadí bootování disků a už si můžete užívat bleskový start i výrazně svižnější práci s počítačem díky spouštění operačního systému a programů z podstatně rychlejšího SSD.

Návrat zpět: Žádná data nejsou během migrace smazána, celý proces lze bez problému vrátit zpět.
Návrat zpět: Žádná data nejsou během migrace smazána, celý proces lze bez problému vrátit zpět.

Návrat zpět

Jak jsme již zmínili, celý proces migrace dat lze kdykoli vrátit zpět. O&O SSD Migration Kit data na zdrojovém disku nesmaže, pouze nebudou standardní cestou dostupná. Pokud tedy zdrojový disk nehodláte dále používat, lze jeho obsah uchovat jako zálohu. Pro návrat k výchozí konfiguraci opět připojte oba disky k počítači a spusťte program O&O SSD Migration Kit. V úvodní obrazovce nyní zvolte možnost »Reverse complete migration«. O&O SSD Migration Kit rozpozná na pevném disku data použitá při migraci a zpřístupní je zpět pro použití k nastartování a provozu počítače.

Jestliže už data na vašem starém disku nebudete potřebovat, stačí kompletní obsah disku smazat či přeformátovat a můžete jej dále používat k rozšíření úložné kapacity vašeho počítače. Optimálním využitím je jednak zálohování dat a pak také ukládání fotek, filmů či hudby. Rychlost klasických pevných disků s plotnami je k tomuto účelu více než dostatečná, navíc disponují podstatně vyšší kapacitou než v současnosti prodávané disky s technologií SSD.

Instalace nového disku s technologií SSD zrychlí váš počítač o celé desítky procent a přinese tak podstatně vyšší efekt z investice do hardwaru, než výměna dalších komponent. S pomocí plné verze programu O&O SSD Migration Kit z Chip DVD si navíc ušetříte i spoustu dalšího času, který byste museli jinak věnovat nové instalaci operačního systému, všech ovladačů hardwaru i používaných aplikací. Jedinou nevýhodou je tedy přece jen vyšší pořizovací cena disků s technologií SSD oproti klasickým pevným diskům.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání