Menu
CHIP Speedtest

Překladač Bing umí klingonsky

27.05.2013 11:55 | Redakce Chip
Překladač Bing umí klingonsky
V souvislosti s uvedením nového filmu Star Trek Into Darkness o dobrodružstvích posádky vesmírné lodi Enterprise rozšířil Microsoft nabídku slovníků služby Bing Translator o klingonštinu.

Internetová překládací aplikace Bing Translator nabízí v současnosti více než čtyři desítky světových jazyků, mezi kterými lze překládat nejen jednotlivá slova, ale i celé fráze. Samozřejmostí je podpora češtiny a většiny dalších evropských i asijských jazyků. Klingonština je pak k dispozici hned ve dvou verzích. Jde jednak o transkripci klingonštiny do latinky, ale využít můžete i přepis vložených frází přímo do klingonského písma. Po zadání www adresy do vstupního pole pro překládaný text lze nechat Bing Translator přeložit i celé webové stránky.

Klingonský slovník pro Bing Translator vzniknul ve spolupráci s Klingonským jazykovým institutem a profesorem Marcem Okrandem, objevitelem jazyka nejkrutější mimozemské civilizace. Práce na slovníku byla velmi komplikovaná, už kvůli chybějícím textovým zdrojům v klingonštině a odpovídajícím překladům do některého z lidských jazyků. Na překladu se proto podílela i komunita fanoušků Star Treku, kteří mohli v rámci projektu Microsoft Translator Hub vkládat vlastní návrhy na překlady a připomínkovat již přeložená hesla.

 

 


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení