Menu
CHIP Speedtest

Přišel čas? Microsoft končí s Internet Explorerem

14.10.2020 17:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Přišel čas? Microsoft končí s Internet Explorerem

Přišel čas? Microsoft končí s Internet Explorerem | foto: archiv CHIP.cz

Trh s prohlížeči je neustále velmi konkurenční a Internet Explorer v něm už přestává hrát svou roli. Nyní s ním Microsoft chce skončit. Microsoft Edge na bázi Chromia je ale úspěšná alternativa.

Microsoft čistí své portfolio prohlížečů. V roce 2015 uvolnil Edge, který se měl stát významnější konkurencí pro Firefox a Chrome. Také měl do budoucna nahradit zastaralý Internet Explorer 11. Uživatelé ale prohlížeč, jehož původní kódové jméno bylo "Project Spartan", příliš pozitivně nepřijali. Starší a původní verze Edge (bez jádra Chromium) tak už nebude od března 2021 nadále vyvíjena. Mimo jiné to znamená i to, že už nebudou k dispozici žádné další aktualizace zabezpečení ani jiné. Ještě dříve, než se původně očekávalo, se to dotkne i zastaralého Internet Exploreru.

Microsoft bude nadále vylepšovat jeho nástupce. Edge na bázi Chromia bude neustále zlepšován a plánuje se i rozšiřování jeho kompatibility s dalšími aplikacemi z rodiny Microsoft 365. Kromě platforem Windows, Mac, Android a iOS bude také brzy k dispozici i verze pro Linux.

Stáhněte si: Edge

chromiumedge-logo

Microsoft Edge 86 Chromium

CHIP hodnotí Dobrý

Nový internetový prohlížeč Edge společnosti Microsoft založený na Chromiu.

Stáhněte si

 

Výhody
nahrazuje starý prohlížeč Edge
použitelná rozšíření pro Chrome
moderní design a tmavý režim

Internet Explorer už pomalu mizí

iekilled1

Nepříliš úspěšný Internet Explorer nahradí moderní Edge na bázi Chromia.

Prohlížeč Internet Explorer 11 už bude pomalu odcházet ze scény. Od pátku 13. listopadu Microsoft ukončí podporu prohlížečů v účtech Microsoft, aplikacích a dalších službách včetně Microsoft Teams. Tuto zprávu Microsoft nedávno odeslal svým zákazníkům, pravděpodobně ale také ovlivní soukromé uživatele.

To však neznamená, že poté bude prohlížeč nepoužitelný. Nakonec doposud s ním fungují některé interní nástroje a platformy společností, stejně jako mnoho dlouholetých soukromých uživatelů. Jen v případě problémů už nebude poskytována žádná technická podpora.

Nadcházející omezení jsou lehkým nasměrováním uživatelů k přechodu k Edge, který je k dispozici také pro Android a iOS.

Microsoft se konečně zbavuje staré přítěže

Prohlížeč s krycím názvem "Project Spartan" nebyl u uživatelů příliš v oblibě, a proto se nestal perspektivním nástupcem Internet Exploreru 11. Je dobré, že se Microsoft starého balastu zbavil a uvolnil si tak zdroje pro úspěšný Edge na bázi Chromia.

Uvidíme, zda jeho šance oproti Chrome a Firefoxu bude lepší, než v případě předchůdců.

mohlo by vás také zajímat: nové logo, nový název – microsoft přejmenoval svůj vyhledávač

Anketa: Jaký používáte internetový prohlížeč?

32%
43%
25%
Celkem hlasů: 44


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.