Menu

Tři nejlepší bezplatné antivirové skenery pro Windows

15.12.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Tři nejlepší bezplatné antivirové skenery pro Windows

Tři nejlepší bezplatné antivirové skenery pro Windows | foto: OpenClipart-Vectors/Pixabay

Windows už obsahují bezplatnou antivirovou ochranu v podobě programu Defender. Není to vůbec špatná volba, ale ani ta nejlepší. Ve srovnávacích testech dosahují bezplatné antivirové nástroje pravidelně lepších výsledků, než program od Microsoftu.

Za antivirové skenery není nutné utrácet peníze. Nejjednodušší možností je zůstat u nástroje Windows Defender, který je předem instalován jako součást Windows 10 a 11. Nabízí dobrou ochranu, ale na druhou stranu také vykazuje poměrně vysokou spotřebu prostředků.

Pokud vás Windows Defender neobtěžuje falešnými poplachy a jeho výkon je na vašem systému dobrý, nemusíte jej měnit. Existují ale i bezplatné antivirové skenery, které jsou ve srovnání s ním lepší. Podíváme se na tři alternativy k programu Windows Defender.

1. možnost: Avast Free Antivirus

avast

Avast Free Antivirus je také vybaven přehledným firewallem. | Zdroj: Avast Free Antivirus

Velmi dobrých výsledků dosahuje v oblasti ochrany a výkonu Avast Free Antivirus. Ochrana je samozřejmě nejdůležitější, ale bezplatný antivirový skener také dokazuje, že pokud jde o spotřebu prostředků, není žádnou brzdou systému.

"Pouze" dobré hodnocení má pouze v případě falešně pozitivních výsledků. Bije na poplach příliš často. V současné době ale neexistuje lepší bezplatný antivirus, který by fungoval lépe, než Avast Free Antivirus a jeho identický bratr AVG Free Antivirus.

2. možnost: AVG Free Antivirus

avg

AVG nabízí stejné možnosti a funkce, jako Avast, je ale vybaven jiným uživatelským rozhraním. | Zdroj: AVG

AVG Free Antivirus je často ve stínu Avastu, ale oba antivirové skenery jsou identické. V souladu s tím dosahují stejných výsledku i při testování. Ochrana i výkon jsou velmi dobré, jediný rozdíl je v designu rozhraní.

V porovnání s programem Windows Defender získáte lepší ochranu, a také ušetříte zdroje počítače. V aktuálním testu virových skenerů ale Defender vykazuje zlepšení v počtu falešných poplachů, zatímco AVG Free Antivirus zde musí ustoupit do pozadí. Celkově ale v bezplatném nástroji AVG Free Antivirus získáte ochranu, která za sebou nechává mnoho placených programů.

3. možnost: Panda Free Antivirus

panda

Dobrý výkon, ale Panda musí ještě zapracovat na false positive hlášeních. | Zdroj: Panda

Panda Free Antivirus je další bezplatnou alternativou antivirového skeneru pro Windows. V testu sice prokazuje své světlé i stinné stránky, ale celkově je hodnocena hodně nad Windows Defenderem.

Silnou stránkou nástroje je velmi tenká stopa, kterou zanechává ve Windows. Žádný jiný antivirový skener to neumí lépe. Z hlediska ochrany má velmi dobré hodnocení, ale má to také svou cenu. Panda Free Antivirus často překračuje své limity a vydává příliš mnoho falešných poplachů.

Pokud hledáte virový skener s velmi dobrou ochranou a nízkými nároky na prostředky, určitě vyzkoušejte Panda Free Antivirus. Virový skener ale může generovat mnoho falešných poplachů.

Alternativy k Windows Defenderu

Systém Windows už sám o sobě obsahuje kvalitní antivirovou ochranu, a to zcela bez příplatku. Existují ale i lepší antivirové skenery. Všechny tři, uvedené v našem přehledu, Windows Defender překonaly.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Redakcia CHIP mala asi dobrú náladu: propagovať Avast a AVG ako niečo kvalitné na ochranu systému, je podobné ako napísať, že sviečka je lepšia ako žiarovka.
    Avast (a AVG, ktorý už patrí Avastu) sú zdrojom falošných poplachov a boli aj zdrojom kradnutia údajov.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení