Menu

Třípásmový router pro nejnáročnější

26.02.2016 11:08 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Třípásmový router pro nejnáročnější

Třípásmový router pro nejnáročnější | foto: CHIP

ASUS představil RT-AC5300, výkonný třípásmový bezdrátový router třídy AC5300 s technologií Broadcom NitroQAM s propustností až 5 334 Mb/s.

Špičkový router RT-AC5300 zaujme netradičním designem a je určen velmi náročným uživatelům. Je vybaven MIMO anténami v konfiguraci 4x4 (čtyři pro vysíání, čtyři pro příjem) pro všechna tři podporovaná pásma. V kombinaci s funkcí AiRadar pro univerzální přizpůsobení vyzařovacího diagramu a technologií Tri-Band Smart Connect dokáže router RT-AC5300 poskytnout mimořádný výkon při připojení většího počtu zařízení a také výjimečně široké pokrytí. Router obsahuje speciální vestavěný herní akcelerátor využívající síť Gamers Private Network (GPN) prostřednictvím nástroje WTFast, který zajišťuje plynulé online hraní. 

Technologie Broadcom NitroQAM zvyšuje maximální rychlost každého 5GHz pásma ze standardních 1 734 Mb/s na 2 167 Mb/s, v případě pásma 2,4 GHz se rychlost navýší z 800 Mb/s na 1000 Mb/s. Kombinovaná rychlost ve všech pásmech tak činí 5334 Mb/s – což je více než pětkrát vyšší rychlost než u kabelového připojení ke gigabitovému Ethernetu. Díky takto vysoké rychlosti router poskytuje víc než dostatečnou kapacitu pro online hraní s nízkou latencí, plynulé přehrávání online obsahu v rozlišení 4K/UHD a rychlé sdílení souborů na všechna připojená zařízení. 

Osm antén pro lepší pokrytí

Router ASUS RT-AC5300 využívá osm externích dvoupásmových odnímatelných antén v konfiguraci 4x4 MIMO. V kombinaci s funkcí ASUS AiRadar pro univerzální přizpůsobení vyzařovacího diagramu tak zajišťuje pokrytí bezdrátovým signálem několika podlaží s více místnostmi a současně vysoký výkon při připojení více zařízení. Funkce AiRadar zaměřuje signál Wi-Fi na konkrétní zařízení a zlepšuje jeho výkon, stabilitu a dosah. 

Vestavěný herní akcelerátor

RT-AC5300 obsahuje speciální vestavěný klient a předplatné k nástroji WTFast, který umožňuje zlepšit odezvu při hraní online her. WTFast nevyžaduje žádné dodatečné náklady a využívá GPN, samostatnou globální privátní síť, která automaticky zkracuje ping a snižuje latenci – optimalizuje tak dva síťové parametry, které jsou při online hraní nejdůležitější – a zajišťuje tím plynulé a nepřerušované hraní.

GPN dokáže snížit průměrný herní ping o 30–60 %, snížit průměrné odchylky rychlosti o 70–90 % a minimalizovat počet ztracených připojení o 70–90 %. Automatické směrování herních datových paketů přes nejefektivnější internetovou trasu přispívá ke snížení ztrát paketů i zlepšení odezvy a přispívá k plynulému online hraní. Síť GPN podporuje téměř všechny online hry pro více hráčů a pro celou řadu nejoblíbenějších titulů nabízí dokonce optimalizované nastavení.

Herní akcelerátor je u routeru RT-AC5300 integrován do jednoduchého grafického rozhraní ASUSWRT, takže na herním zařízení nespotřebovává žádné systémové prostředky. Díky tomuto řešení lze výhody herního akcelerátoru využít na jakékoli herní platformě – včetně Windows, OS X, Linux a herních konzolí – bez ohledu na výrobce zařízení nebo použitý operační systém. 

Model ASUS RT-AC5300 využívá řadu dalších technologií, které zvyšují jeho výkon a zlepšují stabilitu i v nejvytíženějších sítích. Technologie Tri-Band Smart Connect inteligentně vybírá pro každé zařízení optimální frekvenční pásmo na základě rychlosti daného zařízení, síly signálu a vytíženosti jednotlivých pásem. Uživatel díky tomu nemusí přemýšlet nad tím, které pásmo by měl využít, router RT-AC5300 se o to postará automaticky.

Pokročilí uživatelé pak mohou využít agregaci linek (802.3ad), která umožňuje spojit dva porty Gigabit Ethernet LAN do jednoho extrémně rychlého kabelového připojení s rychlostí 2 Gb/s (s využitím dvou síťových kabelů). Tuto funkci obvykle nabízejí pouze profesionální síťové přepínače. Ocení ji zejména uživatelé využívající vysokorychlostní síťová úložiště (NAS), která čím dál častěji podporují právě standard 802.3ad. Budou pak moci využít plný potenciál nejnovějších úložných zařízení NAS pro zálohování a sdílení souborů. 

Novinka se již v Česku a na Slovensku prodává za 12 990 Kč, resp. 480 euro s DPH. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení