Menu

Úspěšnější než Apple, ale neznámý: druhý z celosvětově největších výrobců smartphonů

04.01.2021 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Úspěšnější než Apple, ale neznámý: druhý z celosvětově největších výrobců smartphonů

Úspěšnější než Apple, ale neznámý: druhý z celosvětově největších výrobců smartphonů | foto: OnePlus

Samsung je stále celosvětově největším výrobcem smartphonů. O druhé místo hned za ním bojuje čínský výrobce BBK Electronics. Společnost, kterou málokdo zná, se přetahuje s Apple a Huawei.

Jméno, které je veřejnosti spíš neznámé, ale zdaleka není v oblasti výrobců elektroniky žádnou lehkou váhou. Je trochu ve stínu gigantů, jakými jsou například Samsung, Apple a Huawei, což se ovšem vůbec nedá říci o objemu prodejů značek, které zastřešuje.

Čínský výrobce smartphonů už postupně vyrostl do takové velikosti, že v roce 2020 získal v segmentu smartphonů tržní podíl ve výši přibližně 20 %. To je podstatně více, než čeho dosáhly firmy Huawei nebo Apple ve třetím čtvrtletí loňského roku.

Do skupiny BBK Electronics patří značky OnePlus, Oppo, Vivo nebo Realme

bbk2

Proč je ale koncern tak neznámý? A kdo za ním stojí? | Zdroj: Oppo A93/Oppo.com

BBK je především mateřským koncernem. Společnost vlastní (spíš méně známé) značky smartphonů, mezi které patří Oppo, Vivo, OnePlus a Realme. Tito asijští výrobci smartphonů se vyskytují především v segmentu střední třídy a doposud nejsou tak známí, jako Huawei, Samsung a Apple. Uživatelé, kteří se ale zajímají o vývoj v oblasti smartphonů přeci jen o něco málo více, než běžní spotřebitelé, už o jmenovaných značkách několik let vědí.

Na indickém trhu společnost BBK Electronics nahradila v roce 2017 dlouholetého lídra, firmu Samsung. Od té doby neustále roste.

Celosvětový podíl BBK Electronics je 20 procent

Nejnovější výsledky analýz od Counterpoint Research potvrdily, že značky smartphonů, patřících do skupiny BBK Electronics, měly v celkovém součtu ve třetím čtvrtletí loňského roku tržní podíl, dosahující výše 20 procent. Koncern prodal prostřednictvím značek Oppo, Vivo a Realme celkem 76,8 milionů smartphonů. Pro srovnání: ve stejném období prodal Apple "pouze" 41,7 milionů iPhonů. BBK Electronics patří už dlouho k největším výrobcům smartphonů, kteří mohou konkurovat technologickým gigantům ve stejné branži.

Po značkách, které koncern zastřešuje, je obzvlášť vysoká poptávka v zemích, ke kterým patří Rusko, Bělorusko, Indie a asijské země. Čínská skupina je se svými produkty zvlášť úspěšná v Rusku. Podle jejích informací je v každé třetí ruské domácnosti alespoň jeden produkt od BBK Electronics.

Kdo nebo co se skrývá za BBK Electronics?

Společnost, která působí především na asijských trzích, sídlí v čínském Dongguanu. Spíš méně známá společnost byla založena Duanem Yongpingem v roce 1998. Do jejího portfolia produktů patří především televizory, MP3 přehrávače, digitální fotoaparáty a mobilní telefony. V posledně jmenovaném segmentu nyní dosahuje díky svým značkám Oppo, Vivo, OnePlus a Realme vysokých prodejů.

Zakladatel Duan Yongping žije v ústraní a na rozdíl od šéfů DJ Koha ze společnosti Samsung a Tima Cooka z Apple se na veřejnosti objevuje jen zřídka. Yongping je miliardář, jeho čisté jmění se v roce 2018 odhadovalo na přibližně 1,5 miliardy USD. 59letý technologický podnikatel je považovaný za "neznámého čínského krále smartphonů". Se značkami Oppo, Vivo, OnePlus a Realme nyní Yongping a jeho koncern BBK Electronics už dlouho dobývají nejen asijský trh, ale celý svět.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.