Menu

Útoky na Macy se množí

06.01.2015 16:20 | Karel Kovar + Přidat komentář
Útoky na Macy se množí

Útoky na Macy se množí | foto: CHIP

Platforma Apple byla až donedávna považována za zcela bezpečnou. V poslední době je ale stále častěji pod palbou hackerských útoků.

Uživatelé počítačů Mac a dalších Apple produktů se stále více stávají terčem kybernetických útoků. Podle studie Kaspersky Lab a B2B International mezi jedenácti tisíci uživateli ve 23 zemích včetně Česka každý čtvrtý uživatel Maců v uplynulém roce čelil malwaru. 21 % z těchto útoků vedl k finančním ztrátám, mezi něž patřily náklady na software pro obnovu systému či na odborníka v IT, který počítač vyčistil. Jedním z příkladů malwaru proti uživatelům Apple produktů je nedávno objevený trojský kůň Wirelurker. Během šesti měsíců před jeho objevením byl z alternativního obchodu s aplikacemi stáhnut více než 356 000 krát. Jeho jedinečnost tkví v tom, že využívá dosud neznámou zranitelnost, díky níž se šíří na jakékoliv zařízení s Apple iOS připojené k infikovanému počítači. Dokáže napadnout i ta zařízení, která neprošla „jail breakingem“, tedy otevřením operačního systému ke změnám a možnosti stahovat aplikace i z jiných než oficiálních zdrojů.

  2015-02-kaspapple-nahled

Nicméně uživatele Apple produktů ohrožují nejenom viry a další druhy malwaru. Ti, co stojí za online podvody a útoky na sítě, nepotřebují na zařízení uživatele instalovat žádný malware. Slouží k tomu například phishing. Za pozornost stojí i fakt, že procento uživatelů OS X, kteří se setkali s finančními hrozbami, je vyšší (53 %), než u uživatelů obecně (43 %). Zjištění podporují i analýzy z cloudové databáze Kaspersky Security Network. Od listopadu 2013 do října 2014 bylo 44 % všech phishingových útoků na OS X zaměřeno na odcizení finančních dat. V jiných prostředích to bylo jen 26 %.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Dobrý den,
  já bych asi viděl rozpor v tom, že pokud tak dlouho pracujete s počítačem, máte už vžité určité bezpečnostní návyky. Jenže jsou země, kde si lidé macy kupují jako kávovary a podle toho vypadají i jejich uživatelé. Nemyslím to nijak zle, ale dříve bylo skutečně na macu možné dělat psí kusy a nic se nestalo. Nyní už je ta doba pryč…

  Reagovat na komentář

  zbožné přání Kasperskeho nebo úplná blbost

  Čtvrt století dělám na macu, kolem mne většina lidí také. V dobách MacOS 8 a 9 se mi povedlo několikrát zachytit nějaký naivní „virus“, který ale nikdy nic nezpůsobil. Od dob OSX se nikdy (ani z doslechu) nic podobného nestalo. A pokud se v této zprávě mluví o 25% uživatelů Maců, kteří čelili malwaru během jediného roku, tak to považuji za velmi trapné prohlášení. Tyhle „bezpečkostní“ a „antivirové“ firmy dlouhé roky trápí, že jsou platformy, které jejich produkty nepotřebují, přestože se snaží potenciální hrozby mediálně nafukovat jak to jde. Fuj!

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení