Menu

Uživatelé programu Paint.NET pozor: na mnoha starších Windows nová verze nepoběží

18.02.2022 11:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé programu Paint.NET pozor: na mnoha starších Windows nová verze nepoběží

Uživatelé programu Paint.NET pozor: na mnoha starších Windows nová verze nepoběží | foto: Jordan Whitfield/Unsplash

Nejprve to vypadalo, že Paint.NET byl vyvinut jako schopnější obdoba nástroje Malování od Microsoftu. Během doby se z něj ale stal výkonný program pro úpravu obrázků s mnoha funkcemi. Problém je, že bude brzy ukončena podpora některých operačních systémů. Týká se to i Windows 10.

Focení a následné úpravy pořízených fotek na počítači jdou ruku v ruce, protože málokterá fotografie je ihned po stisknutí spouště dokonalá. Většina profesionálních programů, jako je Lightroom nebo Photoshop, je už delší dobu poměrně drahá. Běžným fotografům, ale i těm, pro koho je focení koníčkem, postačí prvotřídní bezplatný nástroj Paint.NET. Nabízí řadu funkcí, kterými lze fotky dodatečně upravit.

Nyní byla uvolněna verze 4.3.8, která potvrzuje důležité oznámení: od verze 4.4 budou podporovány pouze systémy Windows 10 a 11, a to jen 64bitové verze. U Windows 11 je to dané, beztak jsou k dispozici pouze ve 64bitové verzi. Uživatelé, kteří stále používají 32bitový systém Windows 10 a nadále chtějí pracovat s programem Paint.NET, musejí zůstat u jeho verze 4.3.x. Jde také o poslední verzi softwaru, která je k dispozici pro klasická letitá Windows 7, 8 a 8.1. Kdy se objeví Paint.NET 4.4 zatím nebylo v jeho časovém plánu uvedeno.

Kromě toho ve verzi 4.3.8 přibyly nové funkce pro vrstvy, došlo ke zlepšení výkonu a bylo opraveno mnoho chyb. Seznam inovací najdete na webových stránkách programu https://blog.getpaint.net/.

Co ještě Paint.NET umí

paint-net-4-2-111

Z původní alternativy jednoduchého Malování od Microsoftu, které je doposud součástí Windows, se časem zrodil oblíbený a silný nástroj pro úpravu fotek. | Zdroj: Paint.NET

První myšlenka, která stála u zrodu programu, bylo nahrazení staršího programu od Microsoftu, který je známý pod názvem Paint/Malování. Původní verze byla vyvinuta na Washingtonské státní univerzitě ve spolupráci s Microsoftem. Nikdy ale nástroj Paint nenahradila. K hlavním výhodám programu patří práce v několika vrstvách a množství filtrů pro různé efekty, kterými lze obrázky snadno a rychle upravit. Obsažené filtry lze také rozšířit instalací různých rozšíření.

Paint.NET vyniká přehledným, dobře uspořádaným rozhraním. Freeware nabízí mnohem více funkcí než celá řada konkurentů. K dispozici jsou i možnosti, které nabízejí pouze placené programy. V aplikaci Paint.NET uživatelé mohou pracovat s více vrstvami, používat profesionální grafické nástroje, nebo na obrázky aplikovat různé efekty.

Díky mnoha zásuvným modulům lze bezplatný program také hodně rozšířit. Pokud byste například potřebovali otevírat soubory Photoshopu, jde to pomocí Paint.NET PSD. Také častý photoshopový formát .8BF lze otevřít pomocí odpovídajícího rozšíření.

K dispozici je i přenosná verze softwaru. Není sice úplně aktuální, ale přijde vhod v případech, kdy nemůžete pracovat na vlastním počítači. Program si tak můžete brát s sebou, a v případě potřeby spouštět například z USB flash disku.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení