Menu

Uživatelé Windows pozor: výzkumníci varují před novým nebezpečným malwarem

14.11.2022 14:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé Windows pozor: výzkumníci varují před novým nebezpečným malwarem

Uživatelé Windows pozor: výzkumníci varují před novým nebezpečným malwarem | foto: Ed Hardie/Unsplash

Lidé, kteří se pohybují v oblasti počítačové bezpečnosti, mají jedno z pravidel, o jehož platnosti se přesvědčujeme každým dnem. Oblast kybernetické bezpečnosti se neustále vyvíjí, stále se objevují nová rizika, na která je potřeba vhodně reagovat.

Od října se na internetu začal v masovém měřítku šířit ransomware, který dostal pojmenování Azov. Číhá především na webových stránkách, odkud si uživatelé zpravidla stahují nelegální softwarové kopie, nebo cracky.

Bezpečnostní experti z Checkpointu zjistili, že v počítačích s Windows se bez známky jakékoliv aktivity skrýval až do 27. října nový nebezpečný typ malwaru. Poté začal ve smyčce přepisovat instalované soubory, a to po jednotlivých segmentech s velikostí 666 bajtů. Tím došlo k jejich postupnému zničení. Použití symboliky čísla, spojeného s biblickým ďáblem, pravděpodobně není náhodné.

Trojský kůň navíc infikoval další spustitelné soubory (.exe). To v konečném důsledku vede k tomu, že se škodlivý kód aktivuje spuštěním aplikací a programů, které byly do té doby neškodné.

Škodlivý software na počítačích se systémem Windows: Azov trvale znepřístupňuje soubory

azovransomware

Uživatelé Windows, u jejichž počítačů dojde k infekci virem Azov, riskují trvalou ztrátu dat. | Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Není to ale zdaleka vše. Bezpečností experti dále předpokládají, že prostřednictvím trojana Azov se do počítače dostane i jiný druh malwaru. Nevylučují ani zvlášť nebezpečné druhy, které se zaměřují na krádeže hesel.

Uživatelé, jejichž počítače se stanou obětmi útoku, nemají žádnou možnost, jak poškozené soubory obnovit. Aby bylo možné takový systém opět používat, je potřeba provést novou instalaci operačního systému.

Pojmenování Azov má pravděpodobně naznačovat, že původci útoku pocházejí z Ukrajiny. Předpokládá se ale, že to má bezpečnostní experty jen zmást.

Zdroj: Bleeping Computer

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení