Když nic nefunguje: nouzové IP adresy k Wi-Fi routerům otevřou administraci
Pokud jsou problémy s Wi-Fi routerem a ani jeho restart nepomáhá, nabízí se další možnosti.…
V roce 2022 čeká streamingové služby vlna rušení předplatných: znepokojivá zpráva především pro Netflix | foto: Tumisu/Pixabay
Deloitte ve své zprávě Netflix zrovna nepotěšil. Z její prognózy pro letošní rok vyplývá, že streamovací služby přijdou o mnoho předplatitelů. Pro Netflix je to hororová předpověď, už nyní jeho předplatitelská čísla stagnují. Kromě toho není streamingová jednička ekonomicky tak stabilní, jako řada jejích konkurentů.
Chmurnou prognózu Deloitte zveřejnil v prosinci loňského roku. Podle ní v roce 2022 zruší své předplatné u streamovacích služeb více než 150 milionů lidí po celém světě. Míra odchodu zákazníků má dosáhnout až 30 %.
Hodnocení situace na trhu by mělo být znepokojivé zejména pro Netflix. Růst streamovacího gigantu se zastavil. Po prvním čtvrtletí koncern očekává, že získá pouze 2,5 milionu předplatitelů. To je nejen o 1,5 miliou méně, než v prvním čtvrtletí roku 2021, ale také nejnižší číslo od roku 2012. Naznačuje to analýza portálu Statista.
Zdá se, že covidová epidemie slábne, a s tím možná brzy skončí i růst Netflixu. Experti se domnívají, že i bez ohledu na prognózu Deloitte Netflix čelí velkým výzvám a v příštích letech by to mohl mít velmi těžké.
Souvisí to především se zaměřením Netflixu. Na rozdíl od společností, jako Amazon nebo Apple, které provozují především zásilkový obchod, prodávají smartphony, notebooky a chytré hodinky, se Netflix jednoznačně zaměřil pouze na streaming obsahu. To z něj ale dělá mnohem méně ekonomicky stabilní společnost, než jsou mnozí jeho konkurenti.
Pohled na trh se streamovaným obsahem ukazuje, jak velká tato konkurence je. V posledních letech přibývají další a další služby, například Disney Plus, Apple TV Plus, Paramount Plus a DAZN. Obecné podmínky pro Netflix jsou stále tvrdší.
Toho si je vědom i streamovací gigant. Zodpovědní manažeři se už pokusili vytvořit nové ekonomické zázemí, například pomocí interaktivních formátů. Například ve filmu Black Mirror: Bandersnatch z roku 2018 mohou uživatelé snadno rozhodnout, co se stane dál. A podobný princip mají i některé dětské seriály.
| Zdroj: Napoleon Schwan/Pixabay
V loňském roce Netflix mohutně nakročil směrem k hernímu průmyslu. Firma spustila herní platformu Netflix Games. Formáty jako Stranger Things jsou nyní k dispozici i v podobě online her. Na začátku bylo ale k dispozici pouze pět her a aplikace nefungovala na iPhonech.
Jedno je ale jasné: herní odvětví má potenciál. Velikost celosvětového trhu se odhaduje na 200 miliard USD. Hraní ale nemá ke streamingu obsahu obchodně blízko, a tak bude pro Netflix obtížné vytvořit z této oblasti nový opěrný pilíř jeho podnikání. Přesto je ale podle expertů důležité, aby se firma v příštích letech i nadále rozvíjela a zaměřila na nové projekty.
Dobrým začátkem je možná také online obchod, který Netflix spustil v loňském roce, spolu se snahou o rozvoj her. Uživatelé si u Netflixu mohou například objednat sluneční brýle ze seriálu Emily in Paris, a to za 260 až 300 USD. K dispozici jsou i produkty pro další filmy a seriály.
Nakonec originální obsah je přesně to, co je pro mnoho uživatelů Netflixu tolik atraktivní. Tedy obsah, který lze najít právě jen na této platformě. Jak uvádí Variety, jen v roce 2021 společnost plánovala pro nový obsah 17 miliard USD. Pokud ale odejde tolik předplatitelů, kolik odhaduje Deloitte, může být do budoucna pro Netflix velmi obtížné investovat tak vysoké částky do produkce nového obsahu. A tím i do vlastní DNA. Je to začarovaný kruh, ze kterého je potřeba nyní vystoupit.
Všem je tedy jasné, že Netflix se musí dlouhodobě výrazně rozvíjet. Přestože z vnějšího pohledu není viditelné, že by momentálně koncern měl nějaké velké problémy, nemůže si dovolit usnout na vavřínech. Značka Netflix je silná a stala se takřka synonymem pro streaming obsahu.
Zdroj: Deloitte, Statista, Variety
Pokud jsou problémy s Wi-Fi routerem a ani jeho restart nepomáhá, nabízí se další možnosti.…
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
Zejména u levnějších mobilů se systémem Android dosáhne interní paměťové úložiště rychle…
Mapy od společnosti Google jsou zdaleka nejpoužívanější navigační službou pro pěší i pro…
CEO Netflixu v rozhovoru potvrdil, že poskytovatel streamingu do budoucna nabídne nový model…
Složitá ekonomická situace ovlivňuje také evropský trh se smartphony. Aktuální průzkum…
Netflix stále patří k nejoblíbenějším poskytovatelů seriálů a filmů mezi streamovacími…
Výrobce čipů především pro mobily měl zaplatit pokutu v řádu miliard. Evropský soud ale nyní…