Menu

Váš účet je zablokován! Klienty České spořitelny straší podvodná SMS zpráva

20.02.2023 12:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Váš účet je zablokován! Klienty České spořitelny straší podvodná SMS zpráva

Váš účet je zablokován! Klienty České spořitelny straší podvodná SMS zpráva | foto: Freepik

Podvodníci se znovu pokouší zmocnit se vašich peněz. V nové phishingové kampani rozesílají kyberzločinci podvodnou SMS zprávu klientům největší tuzemské banky – České spořitelny. Dejte si na to pozor, jinak můžete přijít o úspory.

Klienti České spořitelny v ohrožení

Před tímto podvodem internetových šmejdů varuje server iDNES, nicméně nejde o nic nového, stejný podvod se objevil již v roce 2019. Kyberzločinci pošlou klientovi banky SMS zprávu s informací, že jeho účet byl zablokován a může jej odblokovat na přiloženém odkazu.

Po tom, co na odkaz kliknete, budete přesunuti na falešnou stránku České spořitelny, kde máte zadat své údaje k internetovému bankovnictví a stvrdit přihlášení v aplikaci George Klíč. To ale nikdy v žádném případě nedělejte!

Takovéto SMS zprávy jsou vždy podvodné, banka sama totiž hovoří o tom, že klienty nikdy nevyzývá k zadávání přihlašovacích údajů přes SMS, e-mail nebo telefonát. Sama Česká spořitelna však potvrdila, že na podvodnou SMSku byla upozorněna některými klienty.

Pozor na podvodnou SMS

V ideálním případě byste i vy měli rozpoznat, že je na SMS zprávě něco špatně. Například, že je odesílána z telefonního čísla s předvolbou +44, což je oficiální telefonní předvolba Velké Británie. Dalším podvodným aspektem je zkrácený odkaz, který nevede přímo na web České spořitelny (www.csas.cz), nýbrž na neznámý web (cutt.ly).

V listopadu loňského roku varovala před podobnými podvody i bankovní společnost ČSOB, která se pro tyto účely spojila přímo s Policií ČR. Ta dává uživatelům jasný soubor pravidel: 

  • Mějte na paměti, že podvodníci umí napodobit jakékoliv číslo i e-mail
  • Dejte pozor, vydávají se za bankéře i policisty a působí věrohodně
  • Nikomu nesdělujte citlivé informace – rodné číslo, adresa, číslo platební karty nebo přihlašovací údaje do internetového bankovnictví
  • Vaše banka nepotřebuje znát váš PIN, ale podvodníci ano
  • Buďte obezřetní – nenechte se vmanipulovat do časové tísně a vše si ověřujte z více zdrojů

Zdroj: iDNES, Česká spořitelna

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení