Hardwarové tipy: stanovení spotřeby energie a energetické účinnosti, a jak zabránit dialogu pro USB
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
Vyhledávání podle obrázků bez Google: k dispozici jsou jiné nástroje, kterými to jde také | foto: pixel2013/Pixabay
Internetové vyhledávání podle obrázků ve službě Google je užitečné pro zjištění detailů například o fotografii. Existují ale i další bezplatné nástroje, které to zvládnou ještě lépe a pomohou vám odhalit lži na internetu.
Fotografie na internetu jsou často vytržené z kontextu. Stále se opakuje, že obrázky údajných aktuálních událostí vznikly už před lety a v jiných souvislostech, a nyní jsou záměrně zneužívány k manipulaci s uživateli. Nebo se konkrétní osoba vydává za někoho jiného.
K odhalení takových podvodů můžete použít vyhledávání obrázků ve službě Google. Stačí obrázek přetáhnout do okna a vyhledávač najde další výskyty na internetu, kde je stejná nebo podobná fotka umístěna.
Pokud se nechcete spoléhat pouze na Google, můžete k vyhledávání obrázků na webu použít dvě bezplatné alternativy.
Pomocí aplikace TinEye můžete rychle zjistit původ obrazového souboru, například na stránkách s fotografiemi. | Zdroj: TinEye
Praktickou alternativou, která nevyžaduje instalaci doplňku do prohlížeče, je TinEye. Princip funkce je podobný, jako v případě vyhledávání Google.
Stačí nahrát obrázek z pevného disku nebo vložit odkaz na soubor s obrázkem do vyhledávacího formuláře. Získáte ho takto:
– klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek,
– zkopírujte jeho adresu,
– vložte ji do příslušného pole v TinEye.
Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete tímto způsobem odkaz na obrázek vložit, dá se také pořídit snímek obrazovky. K tomu se hodí například program Greenshot.
TinEye nabízí také rozšíření pro Chrome a Firefox. Pokud by to pro vás bylo pohodlnější, zásuvné moduly do prohlížečů instalujete velmi jednoduše.
Nástroj RevEye může do vyhledávání kromě Googlu zahrnout také Bing, Yandex a TinEye. | Zdroj: RevEye
Podobně snadno, jako v případě TinEye, můžete obrázky také vyhledávat pomocí aplikace RevEye. Je k dispozici pro prohlížeče Chrome a Firefox. Služba používá nejen vyhledávání Google, ale také Bing, Yandex, a také TinEye.
Nenechte se překvapit tím, že po instalaci není doplněk v adresním řádku hned viditelný. Pro zpětné dohledávání obrázků se doporučuje postupovat následovně:
– klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek,
– zvolte možnost "Reverse Image Search",
– zvolte jeden z vyhledávacích nástrojů, nebo možnost "All Search Engines".
Pokud vyberete všechny vyhledávače najednou, v prohlížeči se otevřou čtyři nové karty, na kterých se zobrazí výsledky. Tam zjistíte, zda se vámi vyhledávaný obrázek vyskytuje ještě někde jinde.
Google nabízí možnost vyhledávání podle obrázku už dlouho. | Zdroj: Google
Pokud si kladete otázku, kdy má zpětné vyhledávání obrázků smysl, zde je několik příkladů:
1. Sporné informace: každý, kdo sleduje zprávy na webových portálech nebo třeba na Facebooku, by mohl dohledávání obrázků používat pro lepší názor, zda se jedná o zmanipulovanou novinku či nikoliv. Záběry u fake news jsou často vytrženy z kontextu, neodpovídají obsahu, nebo souvisejí s úplně něčím jiným, než o čem se píše ve zprávě.
2. Online seznamky: při hledání partnera na internetu můžete narazit na spoustu podvodných profilů, které chtějí jen získat peníze a vymýšlejí různé manipulace. Vyhledání obrázků, spojených s konkrétním profilem, může pomoci odhalit, zda se jedná o profil falešný.
3. Citace zdrojů: pokud potřebujete zjistit zdroj příspěvku nebo autora fotografie, je zpětné vyhledávání obrázků také praktickým nástrojem.
4. Ověřování míst: pokud máte fotografii budovy nebo místa, můžete pomocí vyhledávání obrázků rychle najít podobné snímky a zjistit například název budovy, nebo kde se nachází.
Vyhledávání podle obrázků má velký význam v případech, kdy si chcete ověřit, zda je daná osoba skutečně tím, za koho se vydává. Je dobré to udělat v případě cizích lidí, známých pouze z online kontaktů. Hodí se i v případech, kdy se jinak jméno, přibližné místo bydliště i další informace z chatu zdají být v pořádku.
Pokud chcete mít jistotu, že online profil odpovídá reálnému uživateli, pošlete si například navzájem fotografii se vzkazem, který si předem určíte. V případě selfie se dá domluvené heslo napsat například na papír a ten umístit před pořízením fotky pod obličej. Ale i proti této metodě by se dalo namítnou, že v případě deep fakes nemáte šanci.
Obrázky ani videa na internetu nejdou v dnešní době brát jako důkaz pro určitá tvrzení. Metodami strojového učení se dají dnes zmanipulovat obrazové materiály tak, že jsou od originálu jen těžko rozpoznatelné. Je dobré, že kromě reverzního vyhledávání obrázků od Googlu existují také nezávislé alternativy, jako je například TinEye. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o online obsahu, je dobré jej pomocí vyhledávání ověřit.
Zdroj: TinEye, Squobble Blog, Vyhledávání Google
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
Zejména u levnějších mobilů se systémem Android dosáhne interní paměťové úložiště rychle…
Mapy od společnosti Google jsou zdaleka nejpoužívanější navigační službou pro pěší i pro…
Na využívání Wi-Fi sítí jsme si už zvykli natolik, že jejich přítomnost a heslo k připojení…
Složitá ekonomická situace ovlivňuje také evropský trh se smartphony. Aktuální průzkum…
Netflix stále patří k nejoblíbenějším poskytovatelů seriálů a filmů mezi streamovacími…
Výrobce čipů především pro mobily měl zaplatit pokutu v řádu miliard. Evropský soud ale nyní…
Nová služba Prime Air, která bude doručovat zásilky letecky prostřednictvím autonomních dronů…