Menu

Vyklizení Windows 11: bezplatná aplikace systém zbaví nepotřebného balastu

14.01.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vyklizení Windows 11: bezplatná aplikace systém zbaví nepotřebného balastu

Vyklizení Windows 11: bezplatná aplikace systém zbaví nepotřebného balastu | foto: uknowgayle/Pixabay

Windows 11 jsou zaplaveny řadou předinstalovaných nástrojů a funkcí. Pokud je to pro vás až moc, můžete zkusit svůj systém odlehčit. Mnoho zásahů lze provést v registru nebo PowerShellu. Bezplatný nástroj Windows 11 Debloater chce vše usnadnit.

Systém Windows 11 se mnoha uživatelům může zdát příliš nafouklý. Velké množství předem instalovaných aplikací a zbytečných funkcí systém komplikuje a dělá nepřehledným. Můžete to samozřejmě ignorovat, ale pokud vás to příliš obtěžuje nebo zpomaluje při práci, je možné zvážit pročištění systému a vymazání překážek.

Pro drobné úpravy postačí správné nastavení, které lze provést ručně. Předem instalovaný software lze obvykle také snadno odstranit pomocí nástrojů, které jsou součástí systému. Pokud je z jakéhokoliv důvodu nechcete použít, dá se využít program Windows 11 Debloater. Software nabízí rozhraní pro rozsáhlé úpravy prostřednictvím prostředí PowerShellu.

debloater-logo

Windows 11 Debloater 1.4

CHIP hodnotí Uspokojivý

Pokud byste chtěli zeštíhlit svá Windows 11, můžete to udělat ručními zásahy, anebo jednodušeji pomocí nástroje Windows 11 Debloater.

https://freetimetech.com/

 

Při ladění nespěchejte

debloater1

Windows 11 Debloater nabízí široký výběr funkcí. | Zdroj: Windows 11 Debloater

Před zásahy do systému Windows je dobré udělat preventivní opatření. V tomto případě by měla postačit aktuální záloha, kterou je dobré mít v každém případě. Windows 11 Debloater také vytváří před každým spuštěním bod obnovy. Tato dvojí ochrana by měla stačit. Pak už zbývá jen rozbalit stažený archiv a spustit soubor EXE.

Začít je dobré na kartě s označením EZ Debloater. Kromě "Essential Tweeks" je k dispozici dalších 20 přepínačů pro jednoduchá nastavení. Pokud kliknete na zvolené tlačítko vlevo, v pravé části okna se zobrazí odpovídající skript PowerShellu. Ten si samozřejmě podle potřeb můžete přizpůsobit. Kliknutím na "Run Script" jej spustíte.

Široké možnosti tuningu

debloater2

Uživatelé mohou vytvářet rozsáhlé ladící skripty. | Zdroj: Windows 11 Debloater

Na dalších kartách najdete 12 sekcí s nejrůznějšími možnostmi úprav systému Windows. Dá se například přidávat nebo odebírat software, měnit nastavení soukromí, přizpůsobovat rozhraní, upravovat úvodní a kontextové nabídky, a mnoho dalšího.

Prostřednictvím položky "Option" můžete vybrat "Debloat Preset" s různými návrhy. Pokud chcete sami provést vlastní nastavení a chcete začít znovu od výchozího, můžete to udělat pomocí "Windows Default Preset". Poté je potřeba zaškrtnout požadované položky a vybrat zvolená nastavení.

Nakonec je důležitá karta "Output". Zde můžete nechat PowerShell, aby skript spustil ihned, nebo si jej uložit k ručnímu spuštění. Základem programu jsou různé zdroje, dostupné na GitHubu, které nabízejí skripty pro prostředí PowerShellu, určené k přizpůsobení systému Windows 11.

Schopný tuningový nástroj

Windows 11 Debloater je založen na chytrém nápadu: uživatelé pomocí připraveného zjednodušujícího rozhraní pracují se skripty PowerShellu, které lze také přizpůsobit podle vlastních představ. To umožňuje rozsáhlé úpravy a změny v nastavení systému Windows 11. Na druhou stranu to dělá nástroj poněkud nepřehledný a i v jeho případě stále platí známá pravidla pro ladění systému. Je dobré důkladně promyslet, co ve Windows měníte, a mít k dispozici aktuální zálohu. Pokud byste to chtěli mít jednodušší, můžete se předem instalovaného bloatwaru ve Windows 11 zbavit i prostřednictvím programu AppBuster. Psali jsme o něm v článku o vyčištění Windows 11.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Varování

  Používal jsem SW pro optimalizaci Windows 10, který jsem v roce 2019 instaloval z DVD CHIP. Snažil jsem se o co nejvyšší opatrnost, přesto po krátké době se objevilo podivné chování Windows. Vždy po několika minutách práce zatuhla spodní lišta, nebylo možné ani standardní vypnutí počítače. Optimalizační program jsem okamžitě odinstaloval a asi po druhé aktualizaci Windows závada sama zmizela. Od té doby nejsem přívržencem různých optimalizačních programů.

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  Reakce na Eddie: Na tom GitHubu pro Win11 debloater je také URL na jejich Win10 verzi.

  Reagovat na komentář

  win10

  vím o windows 10 manageru

  Reagovat na komentář

  Debloater a Windows 10

  Preji redakci CHIP co nejlepsi rok 2022.

  Existuje program(y) na odstraneni balastu … Debloater nebo jiny … z operacniho systemu Windows 10?
  Pokud ano, tak prosím o jejich presny nazev. Idealne s klikacim odkazem.
  Predem vam dekuji za ochotu.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení