Menu

Vynikající ochrana pro Windows 10: populární bezpečnostní nástroj může konečně použít každý

14.12.2020 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vynikající ochrana pro Windows 10: populární bezpečnostní nástroj může konečně použít každý

Vynikající ochrana pro Windows 10: populární bezpečnostní nástroj může konečně použít každý | foto: Sandboxie.com

U mnoha uživatelů velmi oblíbený nástroj, Sandboxie, je už nějaký čas k dispozici jako open source. Každý ho může používat zdarma. O jeho další vývoj se stará jeden z vývojářů v rámci svého hobby. Doposud docházelo k problémům s certifikátem, což vedlo k tomu, že virové skenery jej vyhodnocovaly jako hrozbu. To už je ale minulost.

Pokud v prostředí Windows testujete spoustu softwaru a máte v té souvislosti obavy o bezpečnost, je dobrým nástrojem Sandboxie. Zabezpečení řeší formou izolace. Programy a soubory jsou spouštěny v sandboxu čili karanténě, což je oblast izolovaná od zbytku systému. Tím se zabrání tomu, aby byl samotný systém nebo jiné programy změněny případným malwarem. Podobný přístup používá i Microsoft v případě programu Windows Sandbox, ten je ale k dispozici pouze uživatelům verze Windows 10 Pro.

Stáhněte si: Sandboxie

sandboxie

Sandboxie 5.45

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný nástroj Sandboxie umožňuje spouštění aplikací v bezpečném prostředí.

Stáhněte si

všechny funkce zdarma

sandboxie1

Sandboxie lze nyní spolu se všemi jeho funkcemi používat zdarma. | Zdroj: Sandboxie

Program Sandboxie se už dlouhou dobu těší velké popularitě. Šlo ale o shareware, který jste mohli testovat po dobu 30 dnů. Program běžel i po vypršení časového intervalu, ale jen s omezenými funkcemi. Pokud jste chtěli i nadále využívat všechny funkce, museli jste zaplatit placenou verzi. To už je ale minulost. Jeho dosavadní majitel, Sophos, jej vydal jako open source. O další vývoj programu se stará vývojář David Xanatos, který stojí za WuMgr – manažerem updatů pro Windows.

Aktualizace na verzi 5.45 nyní opravuje chybu, která uživatelům už delší čas komplikovala práci s nástrojem. V souvislosti s přechodem programu do režimu open source po dlouhou dobu neexistovaly pro Sandboxie žádné podepsané certifikáty, které často vedly k tomu, že jej antivirové skenery vyhodnocovaly jako potenciální hrozbu. Nyní je ale opět k dispozici podepsaný certifikát, který tento problém řeší. Také je už nové uživatelské rozhraní kompletní a nabízí stejné funkce, jako to předchozí. Všechny změny najdete detailně popsané v oficiálním dokumentu.

STOJÍ ZA TO VYZKOUŠET

Sandboxie je skvělý bezpečnostní nástroj, který určitě stojí za to otestovat. Už nějakou dobu je dokonce použitelný v plném rozsahu zdarma a skvělé je také jeho uvolnění v režimu open source. Nezbývá než si přát, aby jeho vývoj nabral trochu více tempa.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na Katka : Nic nesleduje, a má přehled. O tom že existují logy mu ještě kluci neřekli.

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  Reakce na Alex: „mám vyplej antivir, firewall a PC si nesleduju a viry taky nemám“ co dodat, prostě odborník.

  Reagovat na komentář

  Yikes

  Větší kraviny na tom internetu fakt být nemůžou… Upřímně řečeno, sandboxie je strašnej program. V mých rukách vydržel chvilku a hned uninstall… Navíc, co vy lidi stahujete atp? Já mám vyplej antivir, firewall a PC si nesleduju a viry taky nemám… Holt nechoďte na „podivné“ stránky a je to… Tenhle program byl je a bude k ničemu pro obyčejné uživatele jelikož nedokáže nic uchránit a když už tak by dotyčný musel v sandboxu mít spuštěný virtuální PC atd… A pochybuji že běžný člověk má prachy na to si pořídit PC za 300K aby si ho rozdělil na x virtuálních a mohl projíždět nelegální zavirovaný stránky…

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení