Menu

Vzdálené nabíjení mobilu: jak dobíjet telefon na vzdálenost tří metrů

16.09.2021 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vzdálené nabíjení mobilu: jak dobíjet telefon na vzdálenost tří metrů

Vzdálené nabíjení mobilu: jak dobíjet telefon na vzdálenost tří metrů | foto: Nubelson Fernandes/Unsplash

Bezdrátové nabíjení akumulátoru mobilního telefonu na větší vzdálenost? Motorola zřejmě plánuje tuto myšlenku brzy převést v realitu. Společnost představila první koncept.

Motorola pracuje na technologii, která umožní nabíjet akumulátor mobilního telefonu bezdrátově. Výrobce tuto technologii nazývá "Space Charging". Jak uvádí server Android Authority ve svém příspěvku s názvem "Watch: Motorola's over-the-air charging solution can charge 4 devices at once", nebude k tomu potřeba žádné kabelové propojení. Místo toho postačí, aby mobilní telefon byl v blízkosti vhodné nabíjecí stanice.

Nyní představená nabíjecí základna pokrývá elektromagnetickým zářením úhel 100 stupňů. V tomto prostoru dokáže nabíjet současně až čtyři umístěné smartphony. Celé to funguje až na vzdálenost tří metrů.

Motorola: nabíjení vzduchem trvá dlouho

wirelesscharge

Výkon bezdrátové nabíjecí stanice Motoroly je spíš pro dlouhodobé nabíjení. Zvládne až čtyři zařízení. | Zdroj: Motorola/Weibo

Nabíjecí stanice má 1600 antén. Signál by měl být schopen proniknout papírem a podobnými tenkými překážkami. Kromě toho se nabíjecí proces zastaví ve chvíli, kdy se v prostoru vyskytne lidské tělo.

Je ale potřeba dodat, že rychlost nabíjení je v současnosti stále velmi nízká. Nabíjecí výkon 5 W je pro dnešní akumulátory smartphonů s kapacitou až 5000 mAh dost nízký. Space Charging tak rozhodně není vhodný pro rychlé dobíjení, k tomu ještě bude zapotřebí nabíjecí kabel. Hodí se spíš k dlouhodobějšímu nabíjení smartphonu, aniž byste jej museli položit na nabíjecí podložku nebo do bezprostřední blízkosti bezdrátové nabíječky.

Na podobné technologii pracuje v současnosti také Xiaomi. Čínský výrobce ji nazývá "Mi Air Charge" a představil ji už na začátku roku. Na trh bude uvedena nejdříve v roce 2022.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení