Menu

WhatsApp bude kompletně šifrovat data

19.11.2014 09:05 | Radek Kubeš + Přidat komentář
WhatsApp bude kompletně šifrovat data

WhatsApp bude kompletně šifrovat data | foto: CHIP

Oblíbená komunikační služba WhatsApp se v minulosti hned několikrát potýkala s bezpečnostními problémy. Uživatelé ale už nebudou muset hledat alternativy, které jejich komunikaci zajistí soukromí.

V nové verzi aplikace WhatsApp je integrována funkce pro tzv. end-to-end šifrování, tedy šifrovaný přenos zpráv ze smartphonu odesílatele, až na zařízení příjemce zprávy. Vývojáři přenosového protokolu WhatsApp se za tímto účelem spojili s komunitou vývojářů open-source softwaru, sdružených pod hlavičkou Open Whisper Systems.

whatsapp-aufm-07f908346f7e320c

Způsob šifrování zpráv zasílaných přes WhatsApp využívá technologii použitou již dříve v komunikační aplikaci TextSecure, která si díky své bezpečnosti získala mezi uživateli velmi dobré jméno. Odesílané zprávy jsou zasílány nejen prostřednictvím šifrovaného SSL spojení, ale rovnou ve smartphonu odesílatele je jejich obsah bezpečně zašifrován, a dešifruje jej až komunikační aplikace ve smartphonu příjemce. Používá se k tomu protokol Axolotl-Ratchet, který podporuje i asynchronní datové přenosy, takže funguje i v případě, kdy je jeden z účastníků komunikace off-line (na rozdíl od jiných metod šifrování).

Práce na implementaci end-to-end šifrování do komunikátoru WhatsApp údajně začala krátce po jeho převzetí Facebookem. Nyní je vylepšená komunikační aplikace připravena na aktualizaci, zatím ovšem jen ve verzi pro smartphony s operačním systémem Android. Navíc v současné době funguje šifrování jen u čistě textových zpráv, takže nejsou šifrovány odesílané fotografie ani hlasové zprávy.

Zavedení šifrování zpráv je skvělým vylepšením pro všechny uživatele, kteří měli obavy o soukromí své komunikace, už dlouho předtím, než WhatsApp převzal Facebook, který je svojí touhou po osobních datech uživatelů přímo posedlý. Otázkou samozřejmě zůstává, co z toho bude mít právě Facebook, který WhatsApp, s přibližně půl miliardou uživatelů po celém světě, koupil za v přepočtu asi 320 miliard korun.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení