Menu

WhatsApp zavádí nové opatření proti podvodníkům: rozhodně doporučujeme si jej zapnout

05.08.2022 14:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
WhatsApp zavádí nové opatření proti podvodníkům: rozhodně doporučujeme si jej zapnout

WhatsApp zavádí nové opatření proti podvodníkům: rozhodně doporučujeme si jej zapnout | foto: Anton / Pexels

Společnost Meta, která vlastní WhatsApp, zavede do oblíbeného zeleného kecálka zbrusu novou bezpečnostní funkci. Pro všetečné podvodníky by tak mělo být mnohem těžší dostat se do vašeho přístroje.

Aplikace WhatsApp nabízí základní bezpečnostní opatření, a sice dvoufaktorové ověření e-mailem, SMSkou nebo 6-místným PIN kódem. Navrch toho všeho je ještě to, že účet na WhatsAppu prakticky není možné aktivovat na dvou telefonech najednou, což je samo o sobě také částečně bezpečnostní opatření.

Jenomže v plánu je ještě zbrusu nová funkce, která ale jistě nebude pro celou řadu z uživatelů nová (znát ji můžete třeba z Googlu nebo z produktů amerického Applu). WhatsApp zavede speciální bezpečnostní ověření formou vyskakovací okna na starém zařízení. Jak to funguje v praxi? Pokud si pořídíte nový telefon, ten původní pravděpodobně stále máte.

WHATSAPP BROJÍ PROTI ŠMEJDŮM

Jakmile se na novém kousku přihlásíte se svým telefonním číslem a ověřovacím PINem do WhatsAppu, na původním zařízení se vám zobrazí vyskakovací okno, kde musíte potvrdit, že jste to vy. Toto novum by mělo jít aktivovat v nastavení zabezpečení.

Tímto chce zřizovatel aplikace zamezit častým krádežím účtů. Podvodníci totiž využijí znalost vašeho e-mailu nebo telefonního čísla, ale zvládnou obejít i váš 6-místný PIN. A to tak, že vám z cizího čísla napíšou, že potřebují pomoct. Důvěřivý uživatel jim pak po pár zprávách údaje poskytne. Jakmile ale bude WhatsApp disponovat zmíněnou novinkou, k účtu se bez původního telefonu stejně nemají šanci dostat.

WhatsApp byl v minulosti hojně kritizován za laxní přístup k bezpečnosti a ignoraci bezpečnostních chyb, které vedly třeba až k infikování telefonu šéfa Amazonu Bezose malwarem. Kromě zmíněné novoty pracuje WhatsApp na mnoha dalších nových doplňcích své platformy, které mají zlepšit celkový uživatelský zážitek. Patří mezi ně možnost exportovat zálohy z Disku Google, možnost vrátit zpět smazané chaty, přepracovaný způsob katalogizace uživatelů, kteří opustí skupinový chat, a celá řada dalších.

Zdroj: WABetaInfo, Android Police

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Výborně

  Koukám že to asi mnoho lidí nepochopilo. Je to užitečné a bude to fungovat. Na novém zařízení opakovaně potvrdíte, příp.pres kontrolní účty zadáte hesla. Poté se aikace rozběhne pouze na novém zařízení. Staré, ani po opravě aplikaci neprihlasi.

  Reagovat na komentář

  Reakce na článek o Whatsappu.

  Nemyslím, že to někdo bude využívat. Když máme nový telefon, tak se starého většinou zbavíme. Nebo je nefunkční, proto pořizujeme nový.

  Reagovat na komentář

  hm tak zajímavé

  Reagovat na komentář

  můj komentář

  Je to tak boží

  Reagovat na komentář

  Zhruba polovina mých dosavadních telefonů skončila tak, že se nedaly použít. S touhle funkcí zapnutou bych se tedy ke svému WhatsApp účtu už nedostal.
  Mimochodem, kód není 6-místný, ale 6místný.

  Reagovat na komentář

  Zajem

  Zájem o info

  Reagovat na komentář

  Původní telefon

  No naposledy jsem si koupil nový telefon až mi na starém praskl display a úplně zčernal. Takové zabezpečení by mě teda ještě naštvalo.

  Reagovat na komentář

  Ověření že starého telefonu?

  Reakce na Lucie :

  Reakce na Lucie : Mate pravdu, vidím to taky jako pěknou blbost, jak ověřit, když není z čeho a starý telefon je kaput !? Nechápu…

  Reagovat na komentář

  Může být nasazeno milion pojistek, ale proti lidské blbosti to stejně nepomůže. Je-li někdo schopen sdělit komukoliv na dálku své přihlašovací údaje, pak takový hlupák zcela jistě odklikne i to potvrzení na svém telefonu.

  Reagovat na komentář

  NEFUNKČNÍ PŮVODNÍ TELEFON

  Asi tak!!!

  Reagovat na komentář

  Nefunkční původní telefon

  Hezké opatření v podobě ověření uživatele na starém zařízení. Ale totálně nedomyšlené do konce. Nejsem člověk, který by si kupoval telefony, když ten aktuální stále funguje. Nedávno se mi můj předchozí telefon utopil a nebylo možné ho již zapnout – byl prostě kaput. Na novém telefonu bych tedy WhatsApp používat nemohla, protože jak asi na nefunkčním původním telefonu můžu něco ověřit :D

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení