Menu

WikiLeaks dokázala největší únik tajných dat v dějinách

23.10.2010 08:49 | Redakce Chip + Přidat komentář
WikiLeaks dokázala největší únik tajných dat v dějinách

WikiLeaks dokázala největší únik tajných dat v dějinách | foto: CHIP

Včera večer nejvýznamnější světová média naráz zveřejnila podrobné odhalení dosud utajovaných skutečností z Iráku.

V pátek večer se to stalo: Nejvýznamnější světová média současně zveřejnila rozsáhlý rozbor téměř čtyř set tisíc dokumentů zachycujících léta války v Iráku. Tedy, Al‑Jazeera nevydržela a pokusila se na sebe strhnout pozornost tím, že zprávu ohlásila o půl hodiny dříve…

Uniklé dokumenty jsou takzvané SIGACTS (significant activities) — hlášení vojáků, „hrubé“ zprávy z první ruky mapující dění; nejsou to rozbory a samy mají stupeň utajení poměrně nízký, přístup k nim mělo dost lidí.

Pozoruhodné z hlediska zpravodajství je koordinované zveřejnění hlavními světovými médii; a když se na jejich weby podíváte, je ihned zřejmé, že dokumenty se jim nedostaly do rukou pět minut předtím, ani hodinu předtím, ani den předtím… Tato média je měla po celé týdny. The Bureau of Investigative Journalism přiznává dokonce týdnů dvanáct.

V těchto dnech jsme možná svědky přelomové události, ke které dopomohl i internet; a svědky toho, že řada lidí si opět uvědomí, že válka je válkou — sebepokročilejší technologie v rukou vojáků nezmění její podstatu.

 

Výběr těch, kdo měl dokumenty s předstihem:

The New York Times

Guardian

Der Spiegel

Le Monde

BBC

SVT

Al Jazeera

The Bureau of Investigative Journalism

 

WikiLeaks naznačují, že dokumenty měla také CNN, ale její web nic předem připraveného nevydal.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení