Menu

Windows 10: režimy spánku, hibernace, vypnutí – kdy je co správně

09.12.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Windows 10: režimy spánku, hibernace, vypnutí – kdy je co správně

Windows 10: režimy spánku, hibernace, vypnutí – kdy je co správně | foto: Andras Vas/Unsplash

Pokud ukončujete anebo přerušujete svou práci na notebooku, systém Windows 10 nabízí různé možnosti úspory energie a akumulátoru. Jaký je ale rozdíl mezi režimem spánku a hybernací? A kdy byste měli počítač úplně vypnout?

Děláte to tak, že po ukončení schůzky anebo dodělané práci pouze sklopíte displej, nebo notebook pro jistotu zcela vypnete? Vaše zvyklosti totiž ovlivňují spotřebu energie a pokud přizpůsobíte způsob vypnutí zařízení momentální situaci a dalším plánům, můžete si zajistit, že akumulátor vydrží déle a nebudete ho muset tak často nabíjet.

Co se vlastně za různými režimy skrývá, a který z nich má za jakých okolností smysl.

Windows 10: různé energetické režimy a rozdíl mezi nimi

w10standby

V nastavení systému Windows si můžete sami určit, do jakého režimu se má notebook přepnout při zavření obrazovky. | Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Standby: režim spánku

Pokud notebook mezi jednotlivým používáním jednoduše zavřete, mnoho modelů má ve výchozím stavu nastavenou automatickou aktivaci pohotovostního režimu, tedy režimu spánku. V tomto nastavení notebook spotřebovává méně energie a je okamžitě připraven k použití, jakmile to budete potřebovat a displej opět otevřete.

Pokud je akumulátor zařízení, které je v režimu spánku, už téměř vybitý, Windows se automaticky postarají o uložení dat a počítač vypnou. Nemusíte se tedy obávat ztráty dat anebo rozpracované činnosti.

Tento režim je tedy vhodný především pro krátké přestávky, kdy si potřebujete jen na pár minut odskočit. V tomto nastavení jsou zpravidla vypnuty pouze pevné disky a ventilátory, ale akumulátor se přesto poměrně rychle vybije.

Hibernace

Režim hibernace je téměř totéž, co úplné vypnutí počítače, jen s tím rozdílem, že se uloží stav otevřených oken ve Windows, abyste mohli pokračovat v úplně stejném prostředí při opětovném zapnutí. Namísto ukládání do paměti RAM, jako v režimu spánku, se ukládá přímo na pevný disk, takže nehrozí, že byste o něco přišli, pokud dojde k náhlému přerušení napájení.

Spotřeba energie je v režimu hibernace nulová, ale doba spuštění počítače bude o něco delší než při přechodu z režimu spánku. Tato volba je vhodná v případech, kdy se od notebooku vzdalujete na delší dobu. Například kvůli schůzce, dlouhému telefonickému hovoru nebo přestávce na oběd, a chcete šetřit kapacitu akumulátoru.

A proč tedy v těchto případech počítač rovnou nevypnout? Zaprvé, spuštění z režimu hibernace zabere méně času než spuštění počítače po úplném vypnutí. Za druhé, vše, co jste měli na počítači otevřené – například důležitý projekt s více okny – tam zůstane, jako byste ho nikdy neopustili.

Poznámka: ne každý počítač s Windows tuto možnost nabízí. V nastavení si můžete zvolit, do jakého režimu se má zařízení přepnout, jakmile zavřete displej, případně nastavit časový interval, po kterém má zařízení přejít do stavu hibernace, případně si nastavit Hybridní režim spánku.

1. klikněte na tlačítko »Start« a zvolte »Nastavení«
2. v zobrazeném okně zvolte položku »Systém« a dále »Napájení a režim spánku«
3. v režimu Nastavení a režim spánku klikněte na položku »Další nastavení napájení«
4. v zobrazeném okně »Možnosti napájení« klikněte na položku »Změnit nastavení schématu«
5. v okně Upravit nastavení schématu zvolte »Změnit pokročilé nastavení napájení«
6. klikněte na + u položky »Režim spánku«
7. v rozbalených nabídkách si můžete aktivovat »Umožnit hybridní režim spánku«, případně nastavit »Režim hibernace za«

settings

| Zdroj: Windows 10

Hybridní režim spánku

Hybridní režim spánku je na stolních počítačích ve výchozím nastavení povolen. Umožňuje paměti RAM v počítači uchovávat informace pro rychlé spuštění (stejně jako v režimu spánku), ale zároveň zapisuje stejná data na pevný disk pro případ výpadku napájení.

V notebooku nebo tabletu je hybridní režim spánku ve výchozím nastavení vypnut, protože máte k dispozici pojistku akumulátoru. Pokud vám akumulátor přestane fungovat a musíte mít notebook neustále připojený k síti, můžete hybridní režim spánku povolit na libovolném zařízení se systémem Windows 10.

Vypnutí

Energii samozřejmě ušetříte, když je zařízení zcela vypnuté. Tato možnost dává smysl vždy, pokud se nechystáte notebook používat několik hodin nebo dokonce i déle. Naopak to není moc vhodné v případech, kdy chcete zařízení opět rychle používat. Kompletní opětovné spuštění systému může být poměrně energeticky náročné a spotřebovávat zbytečně mnoho z kapacity akumulátoru.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Celou dobu hledám jak vás odtranit.

  NEUMÍTE SI PŘEDSTAVIT JAK MI BUDE DOBŘE KDYŽ ODEJDETE Z MOJÍ OBRAZOVKY

  Reagovat na komentář

  Milá Karin

  Reakce na karin.s@seznam.cz: až přijdu příště připomeň, abych ti odmontoval klávesnici, bude to tak lepší. Pro všechny.

  Reagovat na komentář

  Tak titulek je pravděpodobně zkopírováný, ale text už asi ne.
  Jinak si nedokážu vysvětlit proč někdo napíše slovo hibernace s tvrdým y.

  Reagovat na komentář

  Hibernace

  Můj klasický pracovní počítač uměl hibernovat ještě v létě. Po nějaké aktualizaci možnost hibernace z nabídky zmizela. Takž od té doby je možné buď tolerovat zbytečnou spotřebu, nebo počítač vypínat. Co vedlo MS k této úpravě nechápu.

  Reagovat na komentář

  Windows 10

  Windows 10 mi dobře pracuje a jen mi utrhl kabel od antény a měla polepenou anténu a teď již mám novou anténu velkou a můj synovec František mi sehnal na internetu novou Anténu na wifi a teď je to rychlejší než jsem měla před tím a jsem ráda že Windows 10 mnohem líp pracuje jen to muselo aktualizaci Windows 10.Jsem mnohem spokojená.Umím si již sama poradit Jak na Windows 10.Občas poprosím svého synovce Františka a on mi s počítačem pomůže.Jsem ráda,že počítač dobře funguje.Karin.S

  Reagovat na komentář

  Reakce na pazzy: ;) Díky za připomínky, trochu jsem to upravil a doplnil. Případně mrkněte…

  Reagovat na komentář

  To je zase pěknej blábol, že? ...

  … „V režimu hibernace počítač spotřebovává ještě méně energie, než v režimu spánku. Akumulátor tak vydrží ještě déle.“
  V režimu hibernace je počítač přece úplně vypnutý. Veškerá práce je uložena na pevném disku.
  Tudíž následující také neplatí: „Nejvíce energie samozřejmě ušetříte, když je počítač zcela vypnutý.“ Protože vypnutý počítač ušetří stejné množství energie jako počítač v hibernaci.
  Ano, Standby je vhodné na kratší pauzy, řekněme do 1 hodiny. Zbytek pak řešit hibernací.
  Také by bylo fajn, když už se o tom rozepisujete, čtenářům říci, kde si mohou skrytý režim hibernace zobrazit a jak si nastavit třeba dobu, po které má počítač do toho stavu přejít.
  Hezký den, Pazzy

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení