Menu
CHIP Speedtest

Windows 7 bez podpory: jde o tikající časovanou bombu?

15.01.2020 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Windows 7 bez podpory: jde o tikající časovanou bombu?

Experti už delší dobu varovali, že Windows 7 se stanou bez poskytování aktualizací bezpečnostním rizikem. Starší operační systém ale stále běží na mnoha počítačích.

Ještě krátce před ukončením podpory Windows 7 operační systém používalo kolem 26,6 % počítačů. Pokud také patříte k jeho uživatelům, ač přes velkou oblibu, přeci jen je vhodné brzy updatovat na novější verzi. Podpora Windows 7 skončila včera, tj. 14. ledna 2020, a to byl také den, kdy soukromým uživatelům byly naposledy poskytovány bezpečnostní aktualizace. Dále už je budou dostávat pouze firemní uživatelé, kteří za poskytování této služby platí. Neupdatovaná Windows 7 se časem mohou díky svým zranitelnostem stát cílem, kterého mohou snadno zneužít útočníci.

Windows 7: stále více bezpečnostních děr

w7tickingbomb1

Starý operační systém Windows 7 stále používá bezmála 30 % uživatelů PC.

Společnosti a organizace si mohou od Microsoftu pokračující podporu Windows 7 zaplatit. Naopak soukromí uživatelé už přístup k aktualizacím mít nebudou.

Pokud Windows 7 zůstávají instalované a v provozu na počítačích v podnicích nebo dokonce státních organizacích a agenturách, vystavují se u nepodporovaného systému riziku snazších kybernetických útoků. Z úst odborníků už také zazněly hlasy, že se v některých případech může jednat i o porušování GDPR, které vyžaduje, aby se při zpracování a používání osobních údajů pracovalo s "nejmodernější technikou". Dále upozorňují na skutečnost, že pokud dojde k úniku dat nebo jinému bezpečnostnímu incidentu, souvisejícímu s provozem nezabezpečených systémů, mohou se správci a zpracovatelé osobních dat vystavovat riziku vyšších pokut. V případě plnění souvisejícího pojištění by také mohly nastat komplikace odmítnutím platby.

Pokračování článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení