Menu

WinRAR 6.10: nejlepší komprimační nástroj pro Windows v novém střihu

25.01.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
WinRAR 6.10: nejlepší komprimační nástroj pro Windows v novém střihu

WinRAR 6.10: nejlepší komprimační nástroj pro Windows v novém střihu | foto: Mary J. Friedrich/Unsplash

Komprimace souborů a složek je činnost, která se na počítačích používá už desítky let. Systém Windows si s archivy ZIP poradí sám, ale jiné nástroje, například WinRAR, to zvládnou mnohem lépe. WinRAR 6.10 přináší řadu novinek.

Balím si svůj kufr a beru s sebou následující soubory a složky. Pod Windows to už používáme dlouhou dobu díky různý komprimačním programům, ke kterým patří i WinRAR. S formátem ZIP si už Windows poradí bez nutnosti instalace dodatečných nástrojů, ale externí programy si poradí i s mnoha dalšími formáty. Navíc často pracují rychleji a bodují komfortem i dalšími funkcemi, které ve vestavěných nástrojích Windows nejsou k dispozici.

Nejoblíbenějším programem pro formáty ZIP, RAR a další archivy je WinRAR, a nyní je k dispozici ke stažení ve verzi 6.10. Je připravena 32 i 64bitová verze programu. Pokud máte 64bitová Windows, je dobré instalovat i 64bitovou verzi WinRAR, která pracuje rychleji.

WinRAR update 6.10: co je nového

winrar

Oblíbený komprimační program WinRAR 6.10 je nyní plně kompatibilní s Windows 11. | Zdroj: WinRAR

WinRAR 6.10 přináší mnoho nových funkcí, o kterých poskytovatel programu píše v rozsáhlých poznámkách k vydání (https://www.rarlab.com/rarnew.htm).

Nová verze se zaměřuje na plnou podporu systému Windows 11, WinRAR je nyní plně kompatibilní s kontextovou nabídkou pravého tlačítka myši v Průzkumníku Windows. Starý systém Windows XP už podporován není. Minimálním požadavkem je Windows Vista.

Shareware bez omezení

winrar-1

Čtyřicetidenní zkušební verze zůstává v provozu trvale i bez zakoupení licence. | Zdroj: WinRAR

Licence pro jednoho uživatele stojí 29,95 EUR a pokud chcete podpořit vývojáře, je dobré si ji koupit. Mnoho let ale platí nepsané pravidlo, že software lze bez omezení rozsahu funkcí používat i zdarma. Můžete tedy ignorovat čtyřicetidenní interval testovací verze, i po uplynutí této doby WinRAR dále jednoduše pokračuje v provozu.

Doplňkové funkce: virový skener a benchmark

winrar-2

Přímo z prostředí programu WinRAR lze spustit také antivirový skener. | Zdroj: WinRAR

WinRAR provádí nejen komprimaci a rozbalování archivů, ale má i další praktické funkce, a to zejména v části »Tools«. Archivy lze například prověřit na přítomnost škodlivého kódu. Program při tom využívá služeb instalovaného antivirového programu, například Windows Defenderu. Prostřednictvím funkcí v nabídce »Tools« lze archivy také převádět, opravovat, nebo nastavit do samorozbalovacího formátu SFX.

K dispozici je také integrovaný benchmark, pomocí kterého můžete otestovat výkon systému. Pro odpovídající srovnání ukončete všechny ostatní programy a nechte měření chvíli běžet. Pokud byste si chtěli program stáhnout, vše potřebné najdete na stránce https://www.rarlab.com/. Nástroj pracuje rychle, snadno se používá a nabízí praktické funkce, takže lze jen doporučit.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Takhle teď vypadá Chip?

    No, už je to pěkných pár let, co jsem byl předplatitelem. Ale nebývaly v něm „novinkové“ články. Copak kostrbatý sloh a vynechaná písmenka, ale i s obsahem by se dalo polemizovat. WinRar byl opravdu kdysi ikonou a nejpirátěnějším SW v Česku. Ty doby jsou ovšem dávno pryč. A na rok 2022 je těch superlativů trochu moc. Nyní plně kompatibilní s kontextovou nabídkou? To jsou snad všechny odjakživa. V oblíbenosti má 7zip aktuálně sotva konkurenci a je i výkonnější. GNU, open source a bezplatný, chce se dodat. A kromě toho WinRar proslul svou nejdelší zranitelností v historii. Chybou, neopravenou devatenáct let. Tak snad už …

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení