Menu

WinRAR a 7-Zip už brzy budou zbytečné: Windows zahrnou podporu i těchto formátů

25.05.2023 08:45 | Jiří Palyza + Přidat komentář
WinRAR a 7-Zip už brzy budou zbytečné: Windows zahrnou podporu i těchto formátů

WinRAR a 7-Zip už brzy budou zbytečné: Windows zahrnou podporu i těchto formátů | foto: sentavio/Freepik

Windows si poradí i s archivy, ale podpora jejich formátů je značně omezená. Není divu, že si uživatelé instalují pomocníky, jako například 7-Zip nebo WinRAR. To ale už brzy nemusí být nutné.

V souvislosti s provozem Windows existují některé programy, které lze jen stěží pominout. Zastanou totiž základní funkce, které v systému chybí. Pro mnoho uživatelů jsou ještě doposud nutností archivační nástroje 7-Zip a WinRAR. Patří v oblasti komprimačních programů k nejoblíbenějším.

Microsoft ale následuje jejich příklad a přímo do Windows zabudoval podporu nových formátů. Zástupci firmy na vývojářské konferenci Build oznámili, že samotná Windows budou už brzy podporovat další kompresní formáty, včetně RAR a 7-Zip. Tím se nástroje třetích stran stanou zbytečnými.

Podpora pro RAR a 7z bude přímo zabudovaná ve Windows

winrar

Uživatelé, kteří dnes potřebují pracovat s archivy RAR, musejí instalovat program WinRAR. | Zdroj: WinRAR

Windows prozatím nabízejí pouze integrovanou podporu klasického formátu ZIP. Ta je pro otevírání archivů ZIP a komprimaci souborů i složek dostačující. Ostatní formáty ale také mají své výhody, nicméně na soubory RAR nebo 7z jsou samotná Windows prozatím krátká.

Vývojáři do Windows přidali nativní podporu dalších formátů archivů, včetně TAR, 7-Zip, RAR, GZ a mnoha dalších, které využívají opensourcový projekt libarchive. Nová verze Windows Insider, která si už s novými formáty poradí, by měla být k dispozici ještě tento týden.

Podpora nových formátů bude pravděpodobně k dispozici stejně, jak je tomu doposud pro ZIP: prostřednictvím Průzkumníka souborů. Ten by měl s archivy pracovat se stejnou samozřejmostí, jako s jinými soubory známých formátů. Uvidíme, co přesně půjde rozbalit a zabalit, a jak přehledné zůstane ovládání.

WinRAR a 7-Zip pouze pro intenzivní uživatele?

encrypt

Všechny speciality nástrojů WinRAR a 7-Zip, například šifrování, Windows pravděpodobně nenabídnou. | Zdroj: WinRAR

Rozšíření podpory dalších archivních formátů v zásadě není špatný nápad. Zvlášť v případech, kdy s archivy nepracujete nijak intenzivně, nebudete muset instalovat dodatečný software.

Programy 7-Zip a WinRAR nicméně budou i nadále mít své opodstatnění. Snadno se používají, nabízejí dobré funkce, pracují rychle a mají vychytávky, které vývojáři do Windows jistě neimplementují. Zejména nároční uživatelé budou pravděpodobně pokračovat s externími archivačními programy.

Zdroj: Bleeping Computerlibarchive

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  clickbait

  Jak zbytečné programy? Dyť na závěr se autor zmiňuje o výhodách WinRaru i 7-zipu.

  Reagovat na komentář

  stačí windows a totalcmd-neřeším další pí.....

  Reagovat na komentář

  Bude to omezené

  Reakce na Dan: Myslím, že půjde jen o rozbalení (extrakci, dekomprimaci, dearchivaci, …). Tam je možné použít unRAR.
  A jako obvykle pokročilé funkce umět nebudou.
  BFU, co bezhlavě instalují WinRAR, to stačit bude.

  Reagovat na komentář

  Nejsem si tak úplně jist...

  … protože rar není otevřený formát. Ledaže by ho malýměkký (jako Microsoft) jako
  u spousty jiných firem či produktů koupil.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení