Menu

YouTube jako úložiště pro data? Proč ne – programátor objevil, jak na to

09.03.2023 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
YouTube jako úložiště pro data? Proč ne – programátor objevil, jak na to

YouTube jako úložiště pro data? Proč ne – programátor objevil, jak na to | foto: Kaufdex/Pixabay

Služba pro ukládání a sledování videí se Googlu povedla. Časem se z ní stala platforma s prakticky neomezenou kapacitou a obrovským výběrem obsahu. Šikovný programátor přišel na metodu, jak YouTube využít nejen pro ukládaní videoklipů, ale jakýchkoliv dat.

Navzdory četným streamovacím službám je kapacita pro ukládání dalších videí, filmů nebo hudby, které jsme si pořídili nebo chceme uchovat na našich interních úložištích, časem nedostatečná. A to i navzdory kapacitním SSD diskům, úložištím smartphonů anebo externím USB diskům, které dnes v domácnostech máme k dispozici.

Řešením pro mnohé bývají cloudové služby, nejčastěji od Googlu, Microsoftu nebo Apple. Uživatelé, kteří svá data mají raději pod kontrolou, si pro jejich ukládání také pořizují řešení NAS.

Problém je, že pokud si nevystačíte s omezenou kapacitou, všechna tato úložiště stojí peníze. Při hledání bezplatných možností pro ukládání dat přišel s velmi zajímavým řešením programátor DvorakDwarf. Napadlo ho, proč nezkusit využít YouTube.

Ačkoliv na video platformu Googlu lze nahrávat pouze videa, nezáleží na tom co obsahují. Tedy v rámci používání služeb YouTube v souvislosti s explicitním obsahem. A tak si programátor řekl, že zkusí do videí transformovat data. Jeho trik spočívá v tom, že jednotlivé bajty jsou jednoduše zakódovány jako pixely. To je možné pomocí kódu, poskytnutého uživatelem, v RGB i binárním formátu.

Takto vypadají data, uložená jako video na YouTube. Nic víc, než zrnění. | Zdroj: YouTube/HistidineDwarf, "YouTube as a form of hard drive (Read description)"

Barevné řešení (RGB) je efektivnější, protože do každého RGB pixelu by se měly vejít tři bajty. DvorakDwarf ale upozorňuje na vysoké riziko ztráty dat. Sebemenší odchylka totiž vede k poškození souboru, a to se dá u kompresního algoritmu YouTube očekávat. Černobílé pixely jsou k tomuto účelu mnohem bezpečnější.

Výsledkem je jednoduše řečeno obrazový šum, který lze odpovídajícími prostředky načíst a dekódovat. Pamětníci si jistě ještě vzpomenou na někdejší zrnění, u kterého se často probouzeli po ukončení televizního vysílání. Tomu je to nejvíce podobné.

Programátor ale také výslovně upozorňuje na to, že se nejedná o seriózní řešení zálohování dat, ale o pouhou ukázku technických možností. Přesto je zajímavé sledovat, jak lze vlastně neomezené úložné kapacity YouTube kreativně zneužít.

Pokud byste si chtěli kód vyzkoušet, je k dispozici bezplatně na platformě GitHub.

Zdroj: TechEBlogGitHub

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení