Menu

Za 40 miliard USD: Nvidia kupuje jiného technologického giganta

14.09.2020 17:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Za 40 miliard USD: Nvidia kupuje jiného technologického giganta

Za 40 miliard USD: Nvidia kupuje jiného technologického giganta | foto: AMD

Japonská telekomunikační skupina SoftBank prodává britského vývojáře čipů, Arm. Koncern přebírá specialista v oblasti grafických karet, firma Nvidia.

Vývojář a výrobce procesorů, společnost Arm, je klíčovým dodavatelem pro celý průmysl smartphonů. Podle nejnovějších informací by měl přejít do rukou specialisty v oblasti grafických karet, firmy Nvidia. Dosavadní vlastník, japonská technologická skupina SoftBank, plánuje prodej firmy, jejíž hodnotu si cení na 40 miliard USD. Společnosti to oznámily v průběhu noci na pondělí. Převzetí novým vlastníkem ale bude vyžadovat souhlas úřadů na ochranu hospodářské soutěže a antimonopolních úřadů z celého světa. Vzhledem k významu výrobce Arm se ale očekává odpor.

Právě od společnosti Arm pochází základní architektura čipů, které se používají prakticky ve všech smartphonech a naprosté většině tabletů. Na základě návrhů Armu vyvíjejí procesory pro své smartphony mimo jiné i Apple a Samsung. Používá je také výrobce procesorů Qualcomm, jehož produkty najdeme v mnoha telefonech na platformě Android. Architektury Arm převládly v segmentu smartphonů nad čipovými systémy polovodičového giganta Intel – mimo jiné i proto, že pracují s vyšší energetickou efektivitou. Nyní se technologie chystá vstoupit i na trh s PC: Apple připravuje své počítače Mac s technologií Arm a uvedení prvního modelu se očekává v letošním roce.

Nvidia převezme čipového giganta

nvidia1

Chystá se zajímavý obchod: Nvidia převezme britského výrobce čipů, společnost Arm. | Zdroj: Nvidia

S Armem, jako neutrálním poskytovatelem technologií stojícím mimo konflikty mezi jednotlivými hráči odvětví, dokázal digitální průmysl fungovat  po mnoho let. Do budoucna by mohlo být rozhodující, zda si Nvidia i navzdory svým vlastním zájmům v podnikání s čipy tuto neutralitu nadále udrží. Její šéf, Jensen Huang, ujistil, že licenční model zůstane zachován. Nvidia chce zároveň také nabízet své grafické technologie na platformě Arm.

Nvidia zdůraznila, že ústředí Armu by mělo zůstat ve Velké Británii, kde by mělo dojít k jeho rozšíření o výzkum v robotice, autonomním řízení a zdravotní péči. Dohoda o prodeji vyžaduje souhlas úřadů pro ochranu hospodářské soutěže v regionech USA, Evropské unie, Číně a Velké Británii. Společnosti v tomto ohledu počítají s časovým rámcem 18 měsíců.

SoftBank koupila Arm před čtyřmi lety za zhruba 32 miliard USD a stáhla jej z burzy. Nyní získává japonská Nvidia akcie společnosti v hodnotě 21,5 miliard USD a 12 miliard USD v hotovosti. SoftBank může později obdržet dalších 5 miliard USD v hotovosti nebo akciích, a to pokud budou splněny nastavené cílové ukazatele v příjmech. Kromě toho Nvidia vydává zaměstnancům Armu akcie v hodnotě 1,5 miliard USD.

Nvidia patří ke špičce v oblasti grafických karet pro PC. Před několika lety se navíc ukázalo, že technologie společnosti velmi dobře funguje i v oblastech strojového učení a umělé inteligence. To dalo podnikání Nvidie nový impuls. Společnost nyní také vyvíjí počítače pro asistenční systémy řidičů v automobilech a autonomní řízení.

mohlo by vás také zajímat: byl odhalen nový patent samsungu – výrobce pracuje na transparentním displeji

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.