Menu

Za bezpečnou a ohleduplnou komunikaci

06.02.2013 10:05 | Redakce Chip + Přidat komentář
Za bezpečnou a ohleduplnou komunikaci

Za bezpečnou a ohleduplnou komunikaci | foto: CHIP

V úterý 5. února 2013 proběhnul již 10. ročník Dne bezpečnějšího internetu, tentokrát s podtitulem „Komunikujte ohleduplně“. K celosvětové aktivitě se i letos připojilo Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) a partneři jako Telefónica či Symantec.

Mezi hlavní aktivity letošního ročníku kampaně za bezpečnější internet patří především vydání knihy „Bezpečnost dětí na Internetu – rádce zodpovědného rodiče“ a sada výchovných filmů NETstory, připravených NCBI. Cílem aktivit je výchova dětí a mladých lidí k zodpovědnému chování na internetu a rovněž i potírání nelegálních aktivit v síti. Společně s partnery připravilo NCBI i soutěž, do které se může zapojit kdokoli, kdo uspořádá osvětovou aktivitu o bezpečnosti na internetu pro žáky základních či středních škol. Vylosovaní výherci mohou získat ultrabook a řadu dalších zajímavých cen.

O tom, že je bezpečnost při komunikaci na internetu podceňována nejen dětskými uživateli, svědčí i statistiky partnerů Dne bezpečnějšího internetu.

Ze statistik O2 například vyplývá, že:

  • 84 % zaměstnanců využívá stejný smartphone pro práci i zábavu.
  • 6 z 10 pracujících si svá hesla zapisuje na lístečky.
  • 36 % zaměstnanců používá pro různé účty stejné heslo.
  • Jen 53 % lidí chrání svůj pracovní telefon heslem.

 

Společnost Symantec zjistila, že:

  • Kyberzločinci napadnou až 1,5 milionu uživatelů internetu každý den, tj. 18 obětí každou sekundu a celkem 556 milionů obětí ročně.
  • 40 % uživatelů sociálních sítí se zde stalo obětí útoku.
  • 36 % lidí potvrdí na sociálních sítích přátelství i lidem, které vůbec nezná.

Hlášení uživatelů, týkající se nezákonného nebo nevhodného obsahu internetu, přijímá od roku 2009 také internetová Horká linka. Ze statistiky provozovatele linky vyplývá, že v roce 2012 došlo k nárůstu hlášení ohledně obsahu Facebooku. Více než 200 hlášení pak bylo předáno k šetření Policii ČR. Problémů kolem internetu se v uplynulém roce týkalo i 12 % hovorů na Linku bezpečí.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení