Krátký život školního systému
Windows 11 SE byl od začátku navržen jako zjednodušená verze běžného systému Windows 11 určená pro studenty škol. Microsoft ho označoval za webově zaměřený operační systém, na kterém běží jen schválené aplikace. Výrobci počítačů jako Dell nebo HP k němu navíc vytvořili levné stroje určené přímo pro školy.
Sám Microsoft představil zařízení Surface Laptop SE za pouhých 249 dolarů (zhruba 5 800 korun). Jenže počítače s tímto systémem směly prodávat jen ověřeným školám, což omezilo možnosti distribuce už od začátku.
Systém měl své limity. Studenti mohli spouštět pouze aplikace schválené školním administrátorem. Pokud se pokusili nainstalovat nepovolený program, instalace jednoduše selže. Microsoft tvrdil, že tyto restrikce zajistí bezpečnější a jednodušší prostředí.
Konec v říjnu 2026
Podle aktualizované dokumentace Microsoft přestane poskytovat jakékoli aktualizace zabezpečení, technickou podporu i softwarové úpravy v říjnu 2026. Školy, které mají počítače s Windows 11 SE, by měly začít hledat náhradní řešení.
Microsoft doporučuje přechod na standardní edice Windows 11, tedy Home, Pro nebo Education. Ta poslední jmenovaná je určená právě pro vzdělávací zařízení, ale na rozdíl od SE nemá žádná umělá omezení funkcí, ale stojí výrazně více peněz.
Proč to nevyšlo
Hlavním problémem Windows 11 SE byl fakt, že pod kapotou běžel naprosto stejný systém jako Windows 11 Home nebo Pro. To znamenalo stejné hardwarové nároky, které levné stroje často nezvládaly dobře. Systém prostě nebyl odlehčený, jen měl osekanou funkčnost.
Naproti tomu Google ChromeOS je postavený na Linuxu a je skutečně „odlehčený“. Je tedy optimalizovaný pro levný hardware a umí pracovat i na počítačích se skromnou HW výbavou. Navíc má dlouhou výdrž baterie, rychlé spouštění a nevyžaduje antivirus.
Právě Chromebooky se za poslední dekádu staly ve školách velmi populární, zejména v USA. Studenti na nich vyrůstají a Windows už pro ně není tak samozřejmou volbou jako dříve. ChromeOS navíc podporuje aplikace z Google Play a nabízí snadnou správu pro školní IT administrátory.
Řada neúspěšných pokusů
Windows 11 SE nebyl první pokus Microsoftu vytvořit levný systém pro školy. Před ním existoval Windows 10 v S módu, který měl podobné omezení na aplikace pouze z Microsoft Store. Ten také nebyl úspěšný.
Ještě větší smůlu měl systém Windows 10X, který byl skutečně odlehčenou verzí systému a běžel dobře i na slabších počítačích. Microsoft ho ale zrušil ještě před uvedením na trh. Byl to poslední pokus o pořádně odlehčený systém.
Školy s počítači, na kterých běží Windows 11 SE, mají ještě asi deset měsíců na rozhodnutí, co dál. Mohou buď pořídit nové počítače s Windows 11 Education, nebo zkusit přejít na jiné platformy. Microsoft ale nemá žádnou Windows edici speciálně navržené pro levné školní počítače. Windows 11 je příliš náročný na hardware, takže levné stroje s ním pracují pomalu. Právě tam Chrome OS exceluje a získal si školy po celém světě.
Zdroj: Microsoft, Windows blog, Windows Latest, Windows Central