Menu

Zadávejte čísla a operátory rychleji

19.03.2017 14:54 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Zadávejte čísla a operátory rychleji

Zadávejte čísla a operátory rychleji | foto: CHIP

Numerický blok na klávesnici nepatří u některých uživatelů ke zrovna nejpoužívanějším klávesám. Nicméně pokud často zadáváte do počítače čísla, určitě doporučujeme jeho využití. Vaše práce se tím podstatně zrychlí. 

Jestliže na počítači, tedy dnes už většinou notebooku, numerický blok vůbec nemáte, můžete ho sice zapnout na běžných klávesách, ale to není tak pohodlné. Doporučujeme proto dokoupit numerickou klávesnici, která se k notebooku připojí přes USB port nebo přes Bluetooth.

Není-li numerická klávesnice zapnutá, zapněte ji stiskem klávesy [Num Lock], případně [Num] nebo [NumLk], kterou najdete vlevo nahoře tohoto bloku. Blok si pořádně prohlédněte a snažte se zapamatovat si jeho rozložení. Ušetří to spoustu času, protože se při psaní na něj nebudete muset dívat. Snažte se vymyslet si pro zapamatování nějakou mnemotechnickou pomůcku. Začněte čísly – všimněte si, že jejich hodnota se zmenšuje z pravé horní části až po spodní levou a že jsou rozmístěny po třech a zakončeny samotnou nulou. Pro jednotlivé řady se pokuste vymyslet nějakou zkratku. Pro 123 bude stačit známé „Jedna dva tři, my jsme bratři“ nebo 1+2=3. Pro další řadu pak milovníkům rychlých vozů možná dobře poslouží populární Ferrari456. Anula je úplná nula někde hodně dole. Pak si vyzkoušejte psaní číslic, aniž byste se na klávesnici dívali. Používejte ji při psaní čísel, i když budete potřebovat doplnit jen pár čísel do textu. Až se naučíte čísla, pokuste se zapamatovat si i matematické operátory. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení