Menu

zFAS: Hlavní mozek Audi pro autonomní jízdu

15.04.2015 07:34 | Radek Kubeš + Přidat komentář
zFAS: Hlavní mozek Audi pro autonomní jízdu

zFAS: Hlavní mozek Audi pro autonomní jízdu | foto: CHIP

Audi vyvíjí budoucí systémy pro autonomní jízdu, jejichž srdcem je centrální řídicí jednotka asistenčních systémů, zkráceně zFAS z německého označení „zentrales Fahrerassistenzsteuergerät“.

Tento „hlavní mozek“ používá nejmodernější vysokovýkonné procesory a v dohledné době bude postupně zařazován do modelové palety Audi. Je důležitým milníkem na cestě k novým funkcím automatizovaného řízení a důkazem průkopnické role, kterou Audi zastává v oblasti autonomní jízdy. Sériová výroba byla nyní svěřena specializovanému dodavateli Delphi.

Audi vyvinulo tuto základní řídicí centrálu společně s předními světovými technickými partnery. Tým, vedený odborníky značky Audi, byl složen také ze specialistů společností TTTech, Mobileye, nVidia a Delphi, kteří společně vyvinuli rozmanité softwarové a hardwarové moduly. Audi přidělilo roli budoucího systémového dodavatele elektronického systému zFAS společnosti Delphi.

ces140149-medium-nahled

Řídicí jednotka zFAS přijímá velké množství informací z různých senzorů. Na jejich základě bleskurychle vypočítává kompletní model okolí vozidla a tyto informace poskytuje všem asistenčním systémům. Plní tak roli centrálního rozhraní pro všechny funkce autonomní jízdy.

V současnosti jsou asistenční systémy řízeny většinou prostorově vzájemně oddělenými řídicími jednotkami. Audi bude prvním výrobcem automobilů, který sdruží všechny řídicí jednotky do jedné centrální doménové architektury. Na základě celostního přístupu sloučilo Audi do jednoho centrálního systému celé portfolio funkcí, nezbytné senzory, elektronický hardware a softwarovou architekturu. Maximální pozornost byla přitom od začátku věnována především zajištění naprosté bezpečnosti.

Základním předpokladem pro kompaktní konstrukci a zároveň vysoký výpočetní výkon jsou výkonné elektronické moduly. Řídicí jednotka zFAS používá jak mobilní procesor Mobileye EyeQ3, tak i nový procesor nVidia  Tegra K1. Tímto způsobem dosažený enormní výpočetní výkon je srovnatelný s výkonem kompletní elektronické architektury dobře vybaveného vozu střední třídy. Díky vysoké míře integrace má nová řídicí jednotka velikost tabletu. Modulární koncepce umožňuje flexibilní rozšiřování systému, takže zFAS je v každém ohledu připraven na budoucnost.

Audi spolupracuje s předními dodavateli, mezi něž patří Bosch, Continental, Valeo a Delphi, také v oblasti senzorů a akčních členů, ať se jedná o brzdovou soustavu nebo řízení. Cílem je vyvinout společné standardy a na cestě k plně automatizovanému řízení nabídnout zákazníkům moderní asistenční systémy pro ještě vyšší úroveň bezpečnosti a komfortu.

V blízké budoucnosti budou autonomně jedoucí vozidla Audi schopna nepřetržitě se za jízdy učit, a to na základě propojení se systémem Audi connect. Data, vypočtená řídicí jednotkou zFAS, budou prostřednictvím mobilní telefonní sítě – LTE v místech, kde je signál – přenášena do backendu IT v cloudu. Po jejich zpracování pomocí algoritmů strojového učení a umělé inteligence budou výsledky zasílány zpět do automobilu. Řídicí jednotka zFAS bude tímto způsobem průběžně zlepšovat svou schopnost zvládat vlastními silami komplexní situace. Autonomně jedoucí vozidla Audi se tak budou učit každý den a s každou novou situací, do níž se dostanou.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení