Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nvidia je rekordní, překonala i Apple: pomohl k tomu i podpis na prsa?

Jakub Fišer 08.06.2024
Zdroj: Christian Wiediger / Unsplash

Americká společnost Nvidia se aktuálně koupe v úspěchu a svým investorům dělá velkou radost. Z relativně tuctové značky zaměřující se primárně na komerční segment herních komponent vyrostla do závratných výšin – aktuálně předehnala na světovém trhu nejhodnotnějších firem společnost Apple a drží druhé místo.

Kapitoly článku

Nvidia je rekordní

Podle nového sčítání hodnoty platí, že Nvidia s tržní kapitalizací v hodnotě 3,011 bilionu dolarů překonala Apple, který má jen něco málo přes 3bilionovou hranici. První místo s hodnotou přes 3,15 bilionu dolarů drží společnost Microsoft.

Kdyby vás to zajímalo, první pětku uzavírá 4. Alphabet (Google) a 5. Amazon. Všech 5 nejhodnotnějších firem světa tak pochází z USA.

Nutno říct, že Nvidia posledních několik let rostla naprosto strmě. Platí za lídra na trhu s grafickými procesory, a to jak pro koncové zákazníky (zejména čipy pro grafické karty), tak i pro profesionální B2B trh. V minulosti Nvidia vyráběla grafické čipy i pro herní konzole, konkrétně Xbox 1. generace a PlayStation 3. V tomto segmentu však drží silnou pozici konkurenční AMD.

Mohlo by vás zajímat

Grafické procesory, umělá inteligence…

V poslední době však Nvidia naprosto vystřelila. Lví podíl na tom má její angažovanost v trendu umělé inteligence. Právě procesory Nvidia se používají pro výpočet umělé inteligence a trénink tzv. hlubokého učení. Díky softwarové platformě CUDA a rozhraní API společnosti Nvidia mohou programátoři využívat vyšší počet jader přítomných v grafických procesorech pro lepší akceleraci výkonu.

V segmentu hlubokého učení a umělé inteligence se Nvidia angažuje již od roku 2009. Dle oficiálních informací se velký podíl na rostoucí tendenci hodnoty této značky projevil až v roce 2017.

… a podpis na prsa?

Zdroj: Nimrod Kamer / YouTube

Aktuální cena akcií Nvidie se pohybuje kolem 1 200 dolarů za jednu, hovoříme o 33% nárůstu za poslední měsíc a 213% nárůst za poslední rok. Vloni touto dobou byla cena jedné akcie Nvidie necelých 400 dolarů. Podle některých vtipálků se na hodnotě akcií promítlo i vystoupení generálního ředitele Jensena Huanga, který na nedávno probíhajícím Computexu v Tchaj-peji podepsal jedné fanynce poprsí.

Zdroj: Reuters, The Verge


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud