Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Oblíbené Ulož.to končí na iPhonech a iPadech: prý porušuje autorská práva

Jakub Fišer 15.06.2022

Pravděpodobně patříte k milionům lidí, kteří používají službu Ulož.to. Tento internetový portál zajišťující datové úložiště (jakousi úschovnu) se potýká s problémy kvůli nařčením z porušování autorských práv.

Ulož.to vzniklo v květnu 2007 a oficiálně se profiluje jako cloudové úložiště, tedy jakási internetová úschovna dat. Kromě responzivního webového rozhraní dostupného jak na PC, tak i přes tablety, mobily a koneckonců i televize, nabízí též mobilní aplikaci pro Android a iOS. Ty byly ještě donedávna dostupné na obou největších obchodech s aplikacemi, toto tvrzení však pro tuto chvíli již neplatí.

V březnu letošního roku na popud společnosti Weemazz došlo k odstranění aplikace úložiště Ulož.to z obchodu Google Play pro Android. Nadále však bylo možné stáhnout si instalační soubor přímo z webu Ulož.to. Stejná situace nyní nastala i u konkurenčního App Store pro iPhony a iPady. Ani tam už ode dnešního dne aplikaci Ulož.to neseženete, Apple vyhověl návrhu Weemazz a zástupce ze svého obchodu odstranil.

Weemazz působí jako kontrolor internetových datových úložišť, na kterých pro své klienty – nositele autorských práv – vyhledává nelegální činnost. Podle záznamů Weemazz jde ročně o miliony nelegálně sdílených kopií všeho možného, od hudby až po filmy a jinou videotvorbu.

Ulož.to se ohrazuje

Ulož.to se dle vlastních slov proti těmto zásahům brání a již poslalo opětovnou autorizaci do společnosti Apple.

“Bohužel není proces nahlašování a odstraňování aplikací z těchto platforem nijak regulovaný a je velmi netransparentní. Proto je tak lehké ho zneužít. Nicméně v EU připravovaná regulace Digital Service Act tento proces snad již brzy ztransparentní. Dojde k nastavení férových pravidel, které do budoucna zabrání zneužívání společnostmi, jako je Weemaz s.r.o., která se sice tváří, že se zabývá dodržováním autorského práva, ale používá podobné velmi nekalé praktiky,” tvrdí tiskové oddělení Ulož.to.

Dodává ještě: “V tuto chvíli již u společnosti Apple běží proces opětovného schválení naší aplikace. U platformy Google Play, kde společnost Weemaz s.r.o. učinila tento poškozující krok v minulosti, již byla aplikace autorizována.Proti společnosti Weemaz s.r.o. podnikáme právní kroky, protože takové svévolné zneužívání procesů platforem nelze tolerovat.”

Ať už jsou záměry českého cloudového serveru jakékoliv, mezi uživateli panuje status, že na Ulož.to lze zadarmo sehnat obsah a data, za který je jinak nutné platit. Nutno však dodat, že Ulož.to se skutečně snaží nabídnout svých fanouškům prakticky jakýkoliv obsah – jednoduše a pohodlně.

Zdroj: Weemazz, Ulož.to


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud