Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Obrovský update Thunderbirdu: Mozilla vymazlila oblíbeného poštovního klienta

Jiří Palyza 02.09.2019

Po vydání Firefoxu ve verzi 68 Mozilla dotáhla i Thunderbird. Aktualizace chce zjednodušit odesílání velkých příloh a přináší některé nové funkce.

Problémy ale stále mohou být se staršími doplňky. Mnoho uživatelů už nepotřebuje explicitního poštovního klienta, prohlížeče jako Firefox už také čtou maily. Přesto se Thunderbird těší uživatelské oblibě a má poměrně solidní fanouškovskou základnu. Poštovní klient udělal mezi verzemi 60 a stávající 68 velký skok. Podíváme se na jeho hlavní rysy. Aplikace je bezplatně k dispozici pro Windows, MacOS a Linux.

Thunderbird 68.0 Final

velmi dobrý

Bezplatný poštovní klient "Mozilla Thunderbird" je nyní k dispozici ke stažení v aktuální verzi 68.0. stáhněte si

 

Svěží optika

thunderbird-optika

Nový design: Thunderbird 68 podporuje témata WebExtensions.

Už dříve ve verzi Thunderbird 60 byl zásadně vylepšen vzhled programu. Od té doby mohl používat témata WebExtension. V aktuální verzi 68 Mozilla převádí poštovního klienta pouze na tyto typy témat, jiné formáty už nejsou podporovány. Program už nepodporuje starší typy Lightweight, i z toho důvodu už nemusí fungovat témata nabízená na addons.thunderbird.net. Lightweight vzhledy budou převedeny na WebExtensions, ale tato konverze ještě není provedena. Kromě toho v nové verzi zmizelo okno s nastavením možností, místo toho se nastavení přesunula na karty.

Řezy v rozšířeních

thunderbird-lightning

Ostrý řez: nekompatibilní rozšíření budou blokována.

Podobně jako Firefox i Thunderbird podporuje rozšíření a soustředí se výhradně na webové doplňky. Od verze 60 už extenze založené na XUL nejsou s Thunderbirdem kompatibilní a ve výchozím nastavení jsou deaktivována. Z toho důvodů se mnoho oblíbených add-ons stalo nepoužitelných. Podle oficiálních komentářů k vydání jsou s verzí 68 kompatibilní pouze doplňky přizpůsobené vývojáři.

Verze 68 usnadňuje posílání větších příloh

Už v předchozích verzích programu byl pro možnost posílání příloh větších objemů integrován WeTransfer. S novým rozšířením FileLink API to funguje také prostřednictvím Dropboxu, Box.com a dalších služeb. Stačí doplněk pouze nainstalovat. Co je velmi praktické, v nové verzi můžete nedávno použité přílohy znovu vybrat z historie v rozbalovacím menu. To oceníte při jejich opětovném posílání, ušetříte tak cenné sekundy.

Další novinky

Kromě četných změn a vylepšení Thunderbird ve verzi 68 dostává několik nových funkcí. Všechny složky v účtu mohou být v jednom kroku označeny jako přečtené a v chatu lze zvolit pro každou konverzaci individuální jazyk pro kontrolu pravopisu.

Mozilla novou verzi Thunderbirdu v mnohém optimalizovala. Tu správnou sílu ale získává teprve prostřednictvím doplňků. Zbývá si přát, aby i co nejvíce z nich také brzy získalo aktualizaci a byly s novým Thunderbirdem kompatibilní.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme